Jak zapewnić seniorowi bezpieczeństwo w internecie i wygodę korzystania ze sprzętu komputerowego?

Z komputera korzystają osoby w różnym wieku — także seniorzy. Edukacja jest niezbędna, by odbywało się to w sposób odpowiedni: przyjazny zdrowiu oraz bezpieczny. Jak to zrobić? Jaką wiedzę powinien posiadać taki użytkownik?

  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 15 lipca 2024

Co powinien wiedzieć senior o Internecie?

Każdy wchodzący w świat Internetu powinien mieć świadomość zarówno jego korzyści, jak i zagrożeń. Współczesne technologie mogą znacznie ułatwić codzienne życie, ale wymagają również ostrożności i umiejętnego korzystania.

Przede wszystkim, warto zrozumieć, że jest to ogromne źródło informacji. Dzięki niemu można zdobywać wiedzę na różne tematy, śledzić aktualności, rozwijać swoje zainteresowania oraz utrzymywać kontakt z rodziną i przyjaciółmi, na przykład poprzez e-maile, komunikatory czy media społecznościowe. Możliwość korzystania z bankowości internetowej, robienia zakupów online oraz załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu to niewątpliwe udogodnienia, które znacząco poprawiają komfort życia.

Seniorzy powinni być świadomi zagrożeń, między innymi tych związanych z cyberprzestępczością. Ważne jest, aby nie udostępniać osobistych informacji, takich jak numery PESEL, hasła czy dane bankowe osobom nieznajomym, korzystać z silnych haseł i regularnie je zmieniać, unikać otwierania podejrzanych linków i załączników w e-mailach oraz być czujnym użytkownikiem odpornym na wszelkie próby oszustw i wyłudzeń danych.

Należy także zadbać o bezpieczeństwo urządzeń. Komputer, tablet czy smartfon powinny być chronione odpowiednim oprogramowaniem antywirusowym, które pomaga w wykrywaniu i eliminowaniu złośliwego oprogramowania. Regularne aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji są niezbędne, ponieważ zawierają one poprawki zabezpieczeń.

Hakerzy mają na oku seniorów. Jak chronić swoją rodzinę w sieci?Hakerzy mają na oku seniorów. Jak chronić swoją rodzinę w sieci? Monika Świetlińska

Seniorzy powinni znać zasady netykiety, czyli kulturalnego i bezpiecznego zachowania w internecie. Dotyczy to zarówno komunikacji z innymi użytkownikami, jak i odpowiedzialnego korzystania z treści dostępnych online. Ważne jest, aby szanować prawa autorskie i unikać udostępniania nielegalnych treści. Nie mniej istotne jest edukowanie się na temat funkcjonowania różnych usług internetowych — podstawą musi być wiedza związana z korzystaniem z wyszukiwarek internetowych, poruszaniem po stronach internetowych, korzystaniem z mediów społecznościowych i rozpoznawaniem wiarygodnych źródeł informacji. Znajomość podstawowych zagadnień znacznie ułatwia i uprzyjemnia spędzanie czasu przed komputerem. Korzystanie z internetu powinno być bezpieczne i świadome, dlatego trzeba odwiedzać zaufane strony internetowe, unikać klikania na podejrzane link: to ochrona przed oszustwami. Nigdy nie należy udostępniać swoich danych osobowych, numeru PESEL, wysyłać zdjęć dowodu osobistego czy przekazywać danych bankowych w internecie.

W przypadku kłopotów nie należy się wahać — trzeba poprosić o pomoc młodszych członków rodziny lub znajomych, którzy są bardziej obeznani z technologią. Mogą oni pomóc w rozwiązaniu problemów technicznych i doradzić w kwestiach bezpieczeństwa.

Dla osób, które niezbyt dobrze radzą sobie z pracą z komputerem dobrym rozwiązaniem jest uczestnictwo w kursach komputerowych odpowiednich dla tej grupy. Pomagają one zrozumieć, jak bezpiecznie i efektywnie korzystać z nowoczesnych technologii.

Wygoda w korzystaniu z komputera — ważna sprawa!

Korzystanie ze sprzętów elektronicznych powinno być wygodne i bezpieczne dla seniorów, jeśli będą pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim — warto zadbać o ergonomię i komfort — aspekty zdrowotne powinny być na pierwszym miejscu. Odpowiednie oświetlenie, ergonomiczne krzesło z regulowanym oparciem oraz biurko, by móc postawić komputer na właściwej wysokości pomogą uniknąć bólów pleców, głowy i zmęczenia oczu. Monitor powinien być ustawiony na wysokości oczu, a odległość od ekranu do oczu powinna wynosić około 50-70 cm, co zapobiegnie nadmiernemu pochylaniu głowy.

Edukacja na temat oszustw online i telefonicznych — czy jest ważna?Edukacja na temat oszustw online i telefonicznych — czy jest ważna?Małgorzata Łaziuk

Aby ułatwić obsługę komputera, można zwiększyć czcionkę oraz kontrast na ekranie, co sprawi, że teksty będą łatwiejsze do odczytania. Pomocne jest też korzystanie z Lupy — ułatwienia dostępowego przygotowanego dla osób z niepełnosprawnością. Używanie prostych i intuicyjnych programów oraz przeglądarek z jasno oznaczonymi ikonami i menu również przyczyni się do wygodniejszego korzystania z urządzenia. Warto nauczyć się podstawowych skrótów klawiaturowych, które mogą znacznie przyspieszyć i ułatwić pracę.

Ochrona oczu jest również istotna. Regularne przerwy od ekranu, polegające na patrzeniu na coś oddalonego co 20 minut przez co najmniej 20 sekund, mogą pomóc zmniejszyć zmęczenie. Jeśli ktoś musi nosić okulary warto rozważyć zakup specjalnych do pracy przy komputerze.

Pamiętając o tych aspektach, seniorzy mogą cieszyć się pełnymi korzyściami płynącymi z korzystania z komputera, zachowując przy tym komfort i bezpieczeństwo

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!