Cyfrowy bliźniak w rafinerii? Lotos stawia na chmurowe cyberbezpieczeństwo

Grupa LOTOS tworzy cyfrowe odbicie rafineryjnej rzeczywistości. Cyfrowy bliźniak fragmentu infrastruktury krytycznej rafinerii ma przynieść wymierne korzyści finansowe i organizacyjne.

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lipca 2022

Współpraca Microsoft i Lotos

W efekcie współpracy Grupy LOTOS i Microsoft powstanie tzw. cyfrowy bliźniak fragmentu infrastruktury krytycznej rafinerii. To pierwsze tego typu zastosowanie technologii w sektorze naftowo-gazowym w Polsce. Wirtualne odwzorowanie rzeczywistej instalacji, urządzeń i procesów pozwoli spółce przewidywać potencjalne problemy i awarie zanim do nich dojdzie.

W ten sposób LOTOS zapewni ochronę krytycznej infrastruktury przesyłowej i ograniczy koszty związane z przestojami. Projekt jest efektem strategii cyfryzacji Grupy LOTOS, której ważnym elementem jest wykorzystanie nowoczesnych narzędzi chmurowych.

Budowa cyfrowego bliźniaka w Grupie LOTOS nie byłaby możliwa bez silnych fundamentów, na które składają się nie tylko wdrożone rozwiązania technologiczne, ale przede wszystkim unikalne kompetencje wewnątrz organizacji. Cyfrowa dojrzałość spółki wynika z wieloletniej strategii rozwoju w obszarze technologii, a także podpisanego w 2018 r. porozumienia z Microsoft.

Zdublowane możliwości

Zbudowanie wirtualnego odwzorowania istniejącej instalacji w świecie cyfrowym (ang. Digital Twin) pozwoli na odwzorowanie procesu eksploatacji oraz potencjalnej degradacji instalacji przy wykorzystaniu zaawansowanych metod analitycznych. Na podstawie analizy ryzyka i prowadzonych symulacji procesów korozyjnych na elementach infrastruktury rafineryjnej, pracownicy firmy będą w stanie doskonalić przewidywanie awarii oraz lepiej prognozować czas przeprowadzenia napraw oraz wymiany konkretnych elementów.

W efekcie, dzięki zastosowaniu cyfrowego bliźniaka, firma podniesie niezawodność eksploatacji urządzeń dzięki pogłębionej analizie nowych i istniejących strumieni informacji wspierających decyzje techniczne i technologiczne. Wypracowane w ten sposób scenariusze działania będą mogły być wykorzystane do tworzenia innych modeli predykcji zdarzeń awaryjnych i regularnego podnoszenia poziomu zarządzania bezpieczeństwem technicznym instalacji.

Ataki ransomware mogą uderzać w kluby piłkarskieAtaki ransomware mogą uderzać w kluby piłkarskieMichał Górecki

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Za realizację projektu „Cyfrowego Bliźniaka dla Instalacji 0200” odpowiada dział usług Microsoft (Industry Solutions Delivery), globalna jednostka skupiająca najlepszych ekspertów branżowych, inżynierów oraz światowej klasy architektów, którzy pomagają firmom na całym świecie wdrażać najnowocześniejsze rozwiązania chmurowe. Projekt został wpisany na listę inicjatyw strategicznych na lata 2021-2023 w Grupie LOTOS i wpisuje się w strategię biznesową spółki, której jednym z pięciu filarów jest gotowość do rozwoju i wdrażania cyfrowych innowacji.

Chmurowe paliwo

Grupa LOTOS jako jedna z pierwszych organizacji w Polsce postawiła na wykorzystanie technologii chmury obliczeniowej. Firma systematycznie przechodziła z firmy bazującej na obiegach papierowych na w pełni zdigitalizowane. LOTOS wykorzystuje zaawansowaną pracę grupową z wykorzystaniem usługi Microsoft 365 Aż 1700 pracowników rafinerii korzysta z Microsoft Teams do codziennej komunikacji i współpracy. Projekt digitalizacji w organizacji nazwany „Cyfrowym biurkiem” rozpoczął się jeszcze przed okresem pandemii, co spowodowało, że organizacja mogła sprawnie funkcjonować nawet w sytuacji dystansu społecznego.

Spółka wykorzystuje również technologię chmury obliczeniowej do zapewnienia najwyższego poziomu cyberbezpieczeństwa, ochrony infrastruktury, aplikacji i prywatności. Obok wprowadzenia rozwiązań do komunikacji i współpracy, unifikacji technologii z wykorzystaniem Microsoft Azure, Grupa LOTOS wykorzystała możliwości chmury do wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie SAP, który wymagał wykorzystania infrastruktury i mocy obliczeniowej. Należy oczekiwać, że cyfrowy bliźniak zostanie również zaimplementowany z sukcesem i dołączy do wyżej wymienionych rozwiązań wspierających biznes.

Źródło: Microsoft

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!