Ataki ransomware mogą uderzać w kluby piłkarskie

Szczegóły dotyczące kontraktów lub zdrowia gwiazd futbolu, wrażliwe dane milionów kibiców kupujących bilety, karnety i pamiątki klubowe za pośrednictwem Internetu — wszystkie te informacje zapisane są na dyskach komputerów klubów piłkarskich.

  • Michał Górecki
  • /
  • 22 lipca 2022

Klubów, czyli bogatych organizacji o budżetach liczonych w setkach milionów a nawet miliardach euro, czyli idealnych potencjalnych ofiarach cyberprzestępców. Połączenie wrażliwych danych i dużych sum pieniędzy to okoliczności skłaniające do szukania okazji do cyberataku, na przykład z użyciem oprogramowania typu ransomware. To uświadamia jak istotną rolę, również w sporcie, odgrywa bezpieczeństwo sfery IT.

ESET, światowy lider w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, do 2025 roku przedłużył umowę sponsorską z Borrussią Dortmund i będzie odpowiadał za zabezpieczenie infrastruktury IT niemieckiego klubu.

Cyfrowa transformacja w sporcie

Globalne marki sportowe nie byłyby w stanie efektywnie zarządzać bazą swoich fanów, bez korzystania z cyfrowych narzędzi i systemów. Sprawne zarządzanie tym elementem jest kluczowe z finansowego punktu widzenia. Monetyzacja sympatii kibiców przybiera różne formy, ale szczególnie w przypadku marek o globalnym zasięgu, jej cyfrowy wymiar ma znaczenie.

Wiele organizacji sportowych przechodzi cyfrową transformację. Podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw działających w innych branżach, w coraz większym zakresie ich codzienne funkcjonowanie wspiera specjalistyczne oprogramowanie.

Kluby kopalnią wrażliwych danych

Każdy klub jest jednocześnie dysponentem wielu cennych danych. W Polsce przepisy prawa sprawiają, że kluby gromadzą wrażliwe informacje o swoich fanach. Zakup biletu na mecz nie jest możliwy bez podania imienia, nazwiska i numeru PESEL, ale rejestracja konta w klubowym systemie poprzez który odbywa się zakup, wymaga także podania adresu mailowego, a czasami też numeru telefonu.

Jak rozpoznać oszustwo na Facebook Marketplace i jak się chronić?Jak rozpoznać oszustwo na Facebook Marketplace i jak się chronić?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Komplet takich danych to cenny zasób, także z perspektywy cyberprzestępców. A przecież największe marki rokrocznie sprzedają kilkadziesiąt tysięcy karnetów sezonowych lub – jak w Hiszpanii – członkami klubu są setki tysięcy osób. Zatem potencjalny wyciek lub kradzież danych w branży sportowej byłoby zdarzeniem o ogromnej skali. Funkcjonowanie klubu sportowego opiera się w znacznej mierze na zaufaniu, jakim obdarzają go jego sympatycy. Mając ten fakt na względzie warto przywiązywać szczególną uwagę do kwestii, które mogłyby to zaufanie obniżyć — komentuje Beniamin Szczepankiewicz, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa ESET.

Cyberbezpieczeństwo w sporcie ma fundamentalne znaczenie

Skutki utraty dostępu do kluczowych z perspektywy organizacji danych byłyby w przypadku klubu piłkarskiego podobne do tych, jakie są w przypadku biznesu w innych obszarach. Oznaczałyby najprawdopodobniej paraliż, jednak tym bardziej bolesny, że dotknąłby on sfery kluczowej dla funkcjonowania organizacji.

Wyobraźmy sobie sytuację, w której atak ransomware uniemożliwia zorganizowanie meczu. Przychody z dnia meczowego — bilety, catering itp. stanowią znaczny procent w budżecie klubu. Poza bezpośrednimi stratami finansowymi klub naraziłby się na utratę zaufania, co z pewnością miałoby długofalowe skutki. Stąd konieczność wdrażania rozwiązań, które minimalizują niebezpieczeństwo — komentuje ekspert ESET.

Źródło: ESET

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!