Czy firmowa domena ma znaczenie?

W praktyce nie da się obecnie surfować po sieci bez wpisania w pasek adresu odpowiedniej domeny. Każdy z nas może skorzystać zarówno z domen i subdomen, które są dostępne za darmo, jak i kupić swoją własną, unikalną domenę i stworzyć tam firmowy serwis. Jakie domeny najlepiej kupować?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 27 sierpnia 2021

Czy można kupić każdą domenę na świecie?

Niestety nie. Mimo tego, że zdecydowana większość domen jest dostępna dla osób z dosłownie całego świata, to niektóre kraje postawiły tutaj na nieco bardziej restrykcyjne zasady. Przykładem są Stany Zjednoczone, które znacznie utrudniły zakup domeny z końcówką.us na przykład przez Polaków, którzy nie spełniają jasno określonych przez tamtejsze władze wymagań. 

W naszym kraju najczęściej korzystamy z domen z końcówką.pl. To właśnie one kontrolują zdecydowaną większość rynku. Warto jednak pamiętać o tym, że można też kupić tak zwane domeny regionalne, gdzie na przykład dodajemy tylko naszą nazwę do adresu.wroclaw.pl. 

Istnieją też domeny z różnymi końcówkami. Popularne są domeny organizacji.org, a także uniwersalne adresy z końcówką.com czy.biz. Z biegiem czasu liczba końcówek adresów coraz szybciej rosła. Od kilku lat mamy też dość ciekawe końcówki adresów, jak.site czy.pro. 

Skutkuje to tym, że już na początku naszej przygody, kiedy zastanawiamy się nad odpowiednią końcówką, wybór jest wręcz ogromny. Warto dokładnie przemyśleć tę kwestię, bo domena będzie tym, co będzie nas identyfikować w sieci. 

Czy warto zmienić końcówkę.pl na inną?

Jeszcze kilka lat temu dominował pogląd, że takie działanie nie ma większego sensu, bo przecież internauci z Polski domyślnie będą wprowadzać adres z końcówką.pl. Wiele zmieniło tutaj SEO, czyli szereg działań, które mają na celu wywindować liczbę wskazań na naszą stronę w wyszukiwarce Google. 

Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Mikołaj Frączak

Dziś to niemal bez znaczenia, czy Google zacznie łapać nasz serwis po naszej krajowej domenie, czy po końcówce.me,.site czy.com. Najważniejsza jest konwersja, czyli kliknięcie i odwiedzenie serwisu. Co więcej, ciekawy adres może wręcz zadziałać na naszą korzyść. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

W gąszczu takich samych domen odbiorca być może skojarzy nasz adres, dzięki czemu będziemy zapamiętani. A to w handlu już połowa sukcesu. Tym bardziej że niemal takie same (lub nawet takie same) produkty i usługi na pewno oferuje nasza konkurencja.

Domeny z drugiej ręki: czy to ma sens?

W Polsce i w wielu innych krajach na świecie funkcjonują tak zwane giełdy domen, czyli miejsca, gdzie można kupić domeny, które ich obecny właściciel chce sprzedać lub wydzierżawić. Ceny są różne. Zależą między innymi od długości domeny, a także jej potencjału w zakresie pozycjonowania.

Jeśli do danego portalu prowadzi wiele domen odsyłających, a więc „link juice” jest na odpowiednio wysokim poziomie, to cena może być nawet liczona w dziesiątkach tysiącach złotych. Zawsze warto sprawdzić też, czy taka domena nie ma złej historii (na przykład wcześniej nie stał na niej serwis z pirackimi plikami) oraz czy nie została zbanowana przez Google i nie znajduje się na czarnej liście.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!