Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?
Aplikacje na telefony komórkowe bardzo mocno urosły na przestrzeni ostatnich kilku lat. Jeszcze w 2015 roku większość oprogramowania mieściła się w 40-50 MB. Obecnie tak niewielkie apki należą do rzadkości. Z biegiem czasu coraz bardziej zmieniło się też oddziaływanie oprogramowania na obciążenie procesora. Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają nasz telefon?
- Mikołaj Frączak
- /
- 6 kwietnia 2021
Co wpływa na drenaż baterii przez oprogramowanie na telefony?
Aby zrozumieć, dlaczego tak właściwie oprogramowanie dedykowane na smartfony ma tendencje do szybkiego zużywania ogniwa, trzeba zdać sobie sprawę z jego specyfiki. W świecie komputerów stacjonarnych i laptopów zazwyczaj mówimy o oprogramowaniu, które nie potrzebuje analizować w czasie rzeczywistym zbyt wielu kwestii dotyczących naszego urządzenia.
Oprogramowanie tworzone na smartfony działa według zupełnie innego klucza. Jest nim uzyskanie możliwie jak najszerszej wiedzy o użytkowniku i jego nawykach. No i przy okazji, dobrze byłoby też wyświetlić mu kilka reklam, by twórca aplikacji zdołał nieco zarobić.
Oprogramowanie dedykowane smartfonom stale korzysta z informacji o naszym położeniu. W tym celu „zasysa” dane z GPS-a, jaki mamy wbudowany w telefonie. Często analizuje też informacje o sieci WiFi oraz rodzaju połączenia z internetem. Zdarza się też, że na liście niezbędnych uprawnień można znaleźć prośbę o dostęp do kamery czy do mikrofonu.
Jeśli połączymy konieczność analizy przez aplikację tych wszystkich danych, to nagle uzbiera nam się z tego spora liczba procesów, jakie nasz telefon będzie musiał wykonać. A przecież nie mamy tego komfortu, że jest on stale podpięty do ładowarki. Tu ilość energii, jaką mamy do wykorzystania, jest skończona i wynosi dokładnie tyle mAh, ile pojemności ma akumulator.
Narzędzia SEO – przegląd Michał Górecki
Jak sprawdzić, które aplikacje obciążają naszego smartfona najbardziej
W świecie komputerów z Windows jest to dziecinnie proste. Wystarczy nacisnąć legendarny już skrót ctrl+alt+del i przejrzeć procesy wydajnościowe w Menedżerze Zadań. Niestety, ale zarówno w Androidzie jak i w iOS zadanie jest od pewnego czasu nieco utrudnione.
Android, jako oprogramowanie otwarte, daje tutaj dostęp do wielu ciekawych aplikacji analitycznych, które możemy pobrać ze Sklepu Play. Niektóre takie aplikacje można nawet ustawić jako widżety na ekranie blokady, by stale informowały nas o tym, jak bardzo w danej chwili obciążony jest procesor.
W ekosystemie Apple mamy świetne, autorskie narzędzie dewelopera. Wystarczy wejść w zakładkę Bateria w ustawieniach systemowych i dokładnie prześledzić użycie baterii według aplikacji. Można też skorzystać z opcji „pokaż aktywność”, by śledzić te dane nieco dokładniej.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak walczyć z aplikacjami drenującymi baterię?
Najprostszym sposobem byłoby usunięcie większości dostępów dla takich aplikacji. Gra online nie musi wiedzieć, z jakiej sieci WiFi się łączymy. Tak samo możemy zrezygnować z dostępu do kamery i mikrofonu, chyba że aplikacja posiada moduł komunikacji głosowej.
Jeśli oprogramowanie, które odpowiada za zwiększony pobór mocy, jest nam potrzebne i nie możemy go usunąć, to warto zrezygnować z korzystania z powiadomień z takiego narzędzia. To prosty sposób, by znacznie ograniczyć pobór energii, jaka zasila nasz telefon.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?