Czy korzystając z Windows XP, utrudniamy ewentualne ataki ransomware?

Dlaczego użytkownicy nadal korzystają z Windows XP? Jakie są zalety systemu operacyjnego Windows XP? Czy korzystając z Windows XP utrudniamy “pracę” hakerom?

  • Jan Wróblewski
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Czy użytkownicy nadal korzystają z Windows XP?

Przypomnijmy, że Windows XP to wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows, której premiera odbyła się w 2001 roku, a od 8 kwietnia 2014 r. przestała otrzymywać aktualizacje zabezpieczeń. Dziwić może więc fakt, iż według oficjalnych danych, wiele tysięcy osób nadal aktywnie używa XP do przeglądania sieci. Co ciekawe z Windows XP korzysta więcej osób niż ma to miejsce w przypadku Windows Vista.

Dlaczego użytkownicy wybierają Windows XP?

Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Co więc skłania całe rzesze osób do korzystania ze starego i tym samym niezabezpieczonego systemu operacyjnego? Część osób, badających to zjawisko uważa, że źródłem tego fenomenu może być fakt, iż wielu użytkowników nadal korzysta ze starych aplikacji. 

Ciekawą kwestią związaną z system Windows XP jest fakt, iż grupy odpowiedzialne za ataki przeprowadzane za pomocą złośliwego oprogramowania, zdają sobie nie radzić z obsługą przestarzałego systemu lub z racji skali nie jest to opłacalne.

W przypadku, gdy dana organizacja korzysta z systemu Windows XP, a atak ransomware szyfruje urządzenie, to atakujący muszą tworzyć dedykowany program deszyfrujący pod ten system operacyjny, jeśli chcą otrzymać zapłatę. Pokazał to między innymi nowy deszyfrator ransomware Avaddon, który został odkryty przez MalwareHunterTeam. Co ciekawe, został on stworzony specjalnie po to, by odszyfrować urządzeń korzystających z systemu Windows XP.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak tworzy się oprogramowanie deszyfrujące ransomware?

Do tworzenia oprogramowania często wykorzystuje się środowisko Visual Studio 2019 lub nowsze. Jest to wersja, która wspiera nowsze systemy operacyjne, ale nie wspiera kompilacji programów, jakie mogłyby działać dla systemu Windows XP. Problem polega na tym, że jeśli chce się korzystać z najnowszych funkcji języka C ++, potrzeba nowszego kompilatora. Jednak najnowsze wersje kompilatora nie będą się kompilować pod XP.

Trzeba używać starszych wersji środowiska tj. Visual Studio 2017 i starego kompilatora XP, aby tworzyć wersje dla XP, tworząc de-facto osobny program w starym środowisku.

Specjaliści uważają, że stworzenie dedykowanego deszyfratora Windows XP, najprawdopodobniej spowodowane jest brakiem wsparcia dla systemu operacyjnego w nowoczesnych kompilatorach. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której cyberprzestępcy kompilują swój normalny deszyfrator w nowej wersji programu Visual Studio, korzystając ze starszej wersji VC ++ do obsługi deszyfratora systemu Windows XP.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!