Czy gry tworzone na konsole 5. generacji uruchomią się na PS4 i urządzeniach z rodziny Xbox One?

Premiera nowej generacji konsol wprowadziła na rynku wiele zamieszania. Jeśli producenci tytułów wykorzystają moc obliczeniową, jaka drzemie w nowych konsolach, to jakość grafiki w popularnych grach może osiągnąć zupełnie nowy poziom. Czy będą mogli się z niego cieszyć także posiadacze starszych konsol?

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 października 2021

Jakie są konsole piątej generacji?

Na dziś dzień mamy trzy takie konsole, które przygotowały dwie firmy: Microsoft oraz Sony. Gigant z Redmond wprowadził na rynek Xbox One X oraz budżetową konsolę Xbox One S. Różnica między tymi dwoma urządzeniami dotyczy między innymi pojemności dysku twardego. W topowej wersji oznaczonej literą „X”, jest ona o wiele większa niż w „esce”.

Microsoft nie zmienił zbytnio designu. Firma wciąż stawia na dość tradycyjny i powściągliwy design, który bazuje na białym, zbliżonym do prostokąta, kształtu. Co warto odnotować, Microsoft nie tylko upchnął bardzo mocną specyfikację techniczną w całkiem estetycznej bryle, ale też udało się zmniejszyć konsolę względem poprzednika: Xbox One S.

Sony, które w opinii większości graczy, wygrało czwartą generację konsol, postawiło na PlayStation 5. Obudowa urządzenia zdecydowanie odstaje od minimalizmu, jaki oferuje Microsoft. Bryła sprzętu jest o wiele większa, a na dodatek — zdaniem większości osób — futurystyczna. Na pewno nie można przejść obok PS5 obojętnie.

Nic nie wskazuje na to, aby w bliższej przyszłości na rynku miała pojawić się inna konsola piątej generacji. Nintendo skupia się na urządzeniach mobilnych, nic nie wskazuje na to, aby lubiany producent miał niebawem dążyć do rywalizacji z Sony oraz Microsoftem. Inne firmy również obawiają się na poważnie włączyć do tej walki.

Czy na PS4 i konsolach od Microsoftu ruszą gry 5 gen?

Niestety, ale to dość mało prawdopodobny scenariusz. Nie chodzi tu nawet o chęć skłonienia graczy do zakupu nowej wersji konsoli od jednej z firm, ale o potencjał obliczeniowy, jaki oferują poprzednie konsole tych dwóch producentów. Jest on po prostu zbyt mały, aby zapewnić pełne wsparcie dla tytułów 5 gen.

Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?Rafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Można natomiast spodziewać się, że niektórzy wydawcy będą próbowali „upodobnić” swoje tytuły do wersji 5 gen. Być może grafika zostanie nieco poprawiona, a na dodatek pojawi się opcja grania przy większej liczbie klatek na sekundę (FPS), jednak nie powinno mylić się kwestii optymalizacji z dostarczeniem społeczności prawdziwych tytułów nowej generacji.

Która konsola 5 gen lepsza?

Opinie są bardzo mocno podzielone. Bez wątpienia pod kątem cenowym lepiej wypada Microsoft. Xbox Series S można kupić za mniej niż 1500 złotych. W tym samym czasie PlayStation 5 to wydatek zbliżony do trzech tysięcy. Warto jednak pamiętać o tym, że bezpośrednim rywalem dla PS5 jest raczej Xbox Series X, który kosztuje niewiele mniej.

Microsoft znacznie rozbudował potencjał bazy gier, w czym pomogło na przykład przejęcie studia Bethesda. Walka o prymat w świecie konsol nowej generacji zapowiada się niezwykle interesująco, a obie konsole na pewno wzbudzą ogromne zainteresowanie ze strony społeczności graczy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!