Czym jest bezpieczeństwo fizyczne?

Jednym z elementów polityki bezpieczeństwa w firmie jest bezpieczeństwo fizyczne. Obejmuje swoim zakresem zarówno dostęp do pomieszczeń, jak również zabezpieczenie mienia. Każda firma zamyka swoje biuro i inne pomieszczenia tak, by ustrzec się przed wejściem niepowołanych osób. Mienie, a w szczególności urządzenia na których mogą znajdować się informacje mogą być elementem o podwyższonych ryzyku, który wpływa na bezpieczeństwo firmy.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 11 lutego 2020

Bez względu na wielkość firmy problem zabezpieczeń fizycznych jest istotny z perspektywy prowadzonej działalności. Sposób zabezpieczeń powinien być oczywiście dobrany adekwatnie do możliwości danej firmy. Zabezpieczenia fizyczne należy dobierać przez pryzmat ryzyka wystąpienia naruszenia bezpieczeństwa, a także z punktu widzenia strat, jakie dana firma może ponieść.

Nie należy jednak myśleć o stratach jedynie przez pryzmat wartości rzeczy, jaka zostanie zniszczona lub skradziona. Należy spojrzeć na to z perspektywy, jak dane zdarzenie może wpłynąć na firmę lub jej klientów.

Przykładowo, jeżeli z biura zniknie laptop, na którym są przechowywane poufne i wrażliwe dane firmy lub klientów, straty jakie może ponieść firma z tego tytułu mogą wielokrotnie przewyższać wartość samego urządzenia.

Jeżeli w siedzibie firmy przechowywana jest receptura lub inne informacje stanowiące podstawę funkcjonowania danej firmy, to utrata tych informacji może wpłynąć na istnienie firmy jako takiej lub na to, czy i jak szybko będzie w stanie wrócić do normalnego działania.

Od czego zacząć wdrażanie bezpieczeństwa fizycznego?

Poniższa lista jest ogólnym planem działań, a każdy krok w praktyce zawiera szereg koniecznych do wykonania mniejszych działań:

  1. Pierwszym krokiem powinno być wykonanie inwentaryzacji pomieszczeń i zasobów, jakie mają być chronione.
  2. Następnie należy wykonać analizę ryzyka, która powinna pokazać słabe punkty procesów oraz stosowanych zabezpieczeń fizycznych.
  3. Dla określonych ryzyk powinno się oszacować wpływ na ciągłość i bezpieczeństwo działania firmy, jakie potencjalnie może ponieść straty, oprócz utraty wartości samej rzeczy.
  4. Na bazie powyższych danych i analiz można dobierać odpowiednie zabezpieczenia fizyczne i tworzyć procedury i procesy, jakie powinny funkcjonować w firmie, aby zminimalizować wytypowane ryzyka.

Czy istnieje skuteczne zabezpieczenie?

Niestety nie, ponieważ każde zabezpieczenie można złamać. Nie oznacza to jednak, że nie należy ich stosować. Celem wdrożenia odpowiednich zabezpieczeń jest przede wszystkim minimalizacja ryzyka na wypadek jego złamania. Im bardziej szczelny jest system bezpieczeństwa fizycznego tym zmniejsza się grono osób, które mogłyby lub chciały je przełamać.

Ważnym elementem bezpieczeństwa fizycznego jest odpowiednio przeszkolony pracownik, który powinien wiedzieć, jakie są zasady, jak ma postępować w danych sytuacjach, co powinien robić, a czego nie. Działania te mają na celu minimalizację potencjalnych strat, jakie może ponieść firma w sytuacji kryzysowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!