Czy HR jest potrzebny w firmie?

Często mówi się, że najważniejszym atutem firmy są jej pracownicy. Trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Dobrze zgrany zespół fachowców może zapewnić szybki, dynamiczny wzrost zysków przedsiębiorstwa. Skąd zatrudniać takie osoby? Czy każda działalność potrzebuje działu HR?

  • Michał Górecki
  • /
  • 17 maja 2021

Jakie obowiązki na dział HR w firmie?

Czasy, kiedy dział Zasobów Ludzkich (Human Resources, HR) uaktywniał się w strukturach firmy tylko podczas naborów na nowe stanowiska, już dawno dobiegł końca. Duże firmy z Europy Zachodniej już dawno temu dostrzegły, że to właśnie osoby zatrudnione w tym dziale powinny mieć wpływ na wiele ważnych procesów w życiu firmy. 

W tym gronie często wymienia się na przykład analizę rozwoju załogi i opracowywanie konkretnych ścieżek zawodowych dla różnych pracowników, którzy pracują już w naszej firmie. Im szybciej przełożony zrozumie, że to właśnie inwestycje w szkolenia i rozwój kompetencji załogi stanowi klucz do sukcesu, tym szybciej zdecyduje się na wprowadzenie do firmy działu HR. 

Wiele firm wskazuje też na to, że doskonałe efekty mogą dać cykliczne zebrania menedżerów z różnych działów z pracownikami HR. Jeśli zatrudniony na przykład w dziale promocji nie sprawdza się, a jego kompetencje w innych obszarach funkcjonowania firmy są duże, to zawsze można zawalczyć o takiego pracownika i próbować go przebranżowić, a nie zwalniać.

Oszczędzamy dzięki temu sporo czasu i środków. Nabór i poszukiwanie idealnego kandydata na jego miejsce mogłoby zająć sporo czasu, a na dodatek nie zakończyć się sukcesem. Oczywiście, są sytuacje, kiedy z danym członkiem zespołu trzeba się pożegnać, jednak należy korzystać z nich w ostateczności. Dowiedz się więcej na temat roli i zadań działu HR: https://eventis.pl/artykul/dzial-hr-rola-i-zadania-dzialu-human-resources-id41

Dział HR pomoże w budowaniu pozytywnego PR-u firmy

Nawet jeśli nasza firma nie jest najlepsza na rynku, ale uchodzi za działalność przyjazną dla pracowników, to wciąż mamy ogromne szanse na sukces. To jedno z zadań, jakie stoi przed działem HR. Menedżer musi poznać wszystkich pracowników i ich oczekiwania. 

Jeśli te są możliwe do realizacji, to należy choćby próbować im sprostać. Nie każda firma musi zapewniać swoim pracownikom drogie posiłki czy ekskluzywną opiekę zdrowotną. Czasem, by podnieść morale, wystarczy urządzić w firmie strefę relaksu z telewizorem i konsolą do gier. 

Nawet gdyby taki pracownik rozstał się z firmą, to wciąż zachowa o niej dobre (lub choćby neutralne) zdanie. W erze wyspecjalizowanych serwisów społecznościowych, które skupiają się na karierze, to niezwykle ważne. Potencjalna rekomendacja ze strony byłego pracownika może nam mocno pomóc w późniejszym rozwoju przedsiębiorstwa.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co zrobić, jeśli nie mamy środków na dział HR?

W niewielkich firmach rolę tę może wziąć na siebie szef lub wyznaczona przez niego osoba. Warto jednak zastanowić się nad wynajęciem menedżera HR na godziny. To popularna usługa, a wielu cenionych fachowców, którzy działają w sektorze B2B, chętnie będzie doradzać nam tylko przez kilka godzin w tygodniu lub w miesiącu. 

Do czasu aż nasza działalność nie rozwinie skrzydeł, może to być świetny pomysł na budowanie pozytywnego PR-u i zwiększenie morale w zespole.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: hr

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!