Czy jednoosobowe działalności gospodarcze mają 8-godzinny dzień pracy?

Popularność jednoosobowych firm rośnie w Polsce bardzo dynamicznie. Wiele osób upatruje w swoim biznesie szans na wysokie dochody. Kusi też możliwość odliczenia części kosztów, a także wiele ciekawych ofert leasingowych. Niestety, ale działalności gospodarcze nie są też wolne od wad. Czy działalności gospodarcze mają tradycyjny, 8-godzinny dzień pracy dla zleceniodawców?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 1 czerwca 2021

Firma czynna osiem godzin na dobę?

Jeśli uznamy, że się nam to opłaca, to nasza firma może pracować nawet i przez trzy godziny. Kluczowym wyzwaniem, jakie stoi przed naszą działalnością, jest zarobek i tylko od nas zależy, w jaki sposób będziemy go osiągać.

Praktyka pokazuje jednak, że niezbyt często zdarza się sytuacja, kiedy młody przedsiębiorca może zadowolić się tylko kilkoma godzinami pracy na dobę, śmiejąc się jednocześnie z osób zatrudnionych na umowie o pracę, które zawsze muszą odsiedzieć swoje osiem godzin za biurkiem czy na hali magazynowej.

O wiele częściej zdarza się, że właściciele małych firm pracują więcej niż ich koledzy na etacie. Nie jest to regułą, jednak praktyka podpowiada, że często właśnie tak wygląda ich sytuacja. Dużą rolę w całym procesie odgrywa też to, że taka firma szuka dodatkowych źródeł zarobku.

Często zdarza się więc, że poza pracą dla swojego głównego klienta, świadczone są też usługi poboczne dla innych klientów. Jeśli nasza praca polega na przykład na programowaniu i tworzeniu aplikacji, to mało kiedy zdarza się, by taka osoba miała w swoim portfolio tylko jednego klienta. Zwykle jest ich więcej.

Czy przedsiębiorca może liczyć na chorobowe?

Zdania na ten temat będą podzielone. Z jednej strony opłacają oni składki, jednak ogólnodostępne dane pokazują, że osoby samozatrudnione korzystają z tego świadczenia o wiele rzadziej niż pracownicy etatowi. Jeśli jesteśmy chorzy, to nie zarobimy. 

Jak zaktualizować Androida?Jak zaktualizować Androida?Michał Górecki

A jeśli nie zarobimy, to nie opłacimy składek do skarbówki, ZUS czy opłat leasingu na samochód, czy komputer. Właśnie dlatego, nawet pomimo gorszej dyspozycji danego dnia, osoby pracujące w modelu B2B zwykle robią, co mogą, by nie nadużywać chorobowego, a w miarę możliwości wcale z niego nie korzystać.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Urlop a własna działalność gospodarcza

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to urlop zapewni nam nie tylko jakże potrzebny odpoczynek, czas na naładowanie baterii. Urlop, czyli z założenia czas wolny od pracy… uszczupli też nasz miesięczny dochód. Raz jeszcze powraca stara prawda: kiedy przedsiębiorca nie pracuje, to zazwyczaj nie zarabia.

Dość często zdarza się sytuacja, kiedy uda nam się porozumieć z naszym głównym klientem co do tego, że mamy prawo do dwóch tygodni takiego nieformalnego urlopu i nie wpłynie on na wysokość comiesięcznego przelewu na nasze konto, jednak nie jest to regułą.

Nie chronią nas tutaj — w przeciwieństwie do pracowników zatrudnionych na umowę o pracę — żadne wiążące akty prawne. Cały deal opiera się więc na wzajemnym zaufaniu. Gorzej, jeśli nie mamy jednego głównego klienta, a kilku mniejszych. W takim modelu prowadzenia jednoosobowej działalności trudno będzie o urlop z prawdziwego zdarzenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!