Jak zaktualizować Androida?
Android to najpopularniejsze na świecie oprogramowanie. Nie tylko na smartfonach, ale w ujęciu łącznym, nawet wtedy, gdy zestawimy go z softem, jaki napędza komputery PC. Jest to system bardzo przyjazny, jednak wielu użytkowników napotyka na ten sam problem: jak zaktualizować Androida?
- Michał Górecki
- /
- 1 kwietnia 2021
Jak zaktualizować Androida? Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu
Największym atutem, ale i problemem tego oprogramowania jest to, że działa ono na zasadach licencji Open Source. Oznacza to, że każda firma może pobrać kod źródłowy, a następnie dopasować go pod swoje własne oczekiwania oraz zmodyfikować.
To właśnie dzięki temu zabiegowi na rynku mamy co najmniej kilka różnych nakładek, które napędzają urządzenia z Androidem na pokładzie. Samsung ma swój ekosystem OneUI, HTC przez długie lata rozwijało nakładkę Sense, a Motorola zasłynęła tym, że zwykle wdrażała na swoje telefony niemal czystą wersję oprogramowania, która zawierała tylko nieznaczne modyfikacje w aplikacji aparatu.
Tak duża dywersyfikacja musiała doprowadzić do problemów z jednolitym schematem aktualizacji Androida i tak się właśnie stało. Kolejną kwestią, która wymaga poruszenia, jest kompatybilność z nowymi wersjami systemu. Jeśli kupiliśmy urządzenie z niższej półki cenowej, to praktyką jest to, że na nową wersję softu poczekamy dłużej niż ci, którzy skusili się na flagowca lub urządzenie z segmentu średniego.
Jak zaktualizować Androida? Istnieje kilka rodzajów uaktualnień
Warto pamiętać o tym, że kwestię aktualizacji tego oprogramowania można rozumieć dwojako. Po pierwsze, w kategoriach comiesięcznych lub kwartalnych łatek bezpieczeństwa. Nie wprowadzają one wielu nowych funkcji, a raczej jest to usuwanie dziur w zabezpieczeniach, jakie wyłapał producent.
Te uaktualnienia zwykle wychodzą co miesiąc (dla flagowców i urządzeń z półki średniej) oraz co kwartał dla najtańszych smartfonów producenta. Na pewno warto je aktualizować, jednak pełnią one raczej funkcję optymalizacyjną.
Duże aktualizacje, które wnoszą wiele nowych funkcji, zwykle wydawane są w ekosystemie Androida raz na rok. Flagowce zazwyczaj mają „żywotność” wynoszącą 2-3 lata, co oznacza, że właśnie tyle tych dużych uaktualnień powinien wydać producent.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak wygląda aktualizacja Androida w praktyce?
Kiedyś bardzo przydawała się aplikacja producenta na komputer PC. Podpinało się urządzenie do komputera, włączało oprogramowanie i wystarczyło poczekać chwilę, by instalator przeprowadził nas przez cały proces krok po kroku.
Obecnie dominują aktualizacje OTA, czyli over the air. Zwykle to urządzenie informuje nas na ekranie, że dostępna jest nowa wersja softu, jaki możemy zainstalować. Naszą rolą jest tylko potwierdzenie i podpięcie go do źródła prądu (chyba że jest naładowany powyżej 50%) i uzbrojenie się w cierpliwość.
Warto pamiętać o tym, że pobieranie aktualizacji przez OTA może być sporym obciążeniem dla naszego pakietu danych u operatora. Nowa wersja Androida potrafi zająć nawet 4-5 GB transferu. Warto więc upewnić się, że mamy jeszcze tyle transferu w swoim pakiecie lub skorzystać z łączności WiFi.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?