Jak często aktualizować antywirusa?

Oprogramowanie antywirusowe jest z nami obecne od kilku dekad. Przez długie lata było one nie tyle co opcją, a wręcz koniecznością, kiedy chcieliśmy połączyć się z siecią i bezpiecznie surfować po globalnej sieci danych. Nawet dziś, w czasach, kiedy sieć jest o wiele lepiej chroniona i uregulowana od strony prawnej, antywirus wciąż ma bardzo duże znaczenie dla ochrony naszych danych. Wiele osób zastanawia się nad tym, jak często trzeba aktualizować antywirusa. Odpowiadamy!

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 1 kwietnia 2021

 Jak często aktualizować antywirusa?

Wbrew obiegowej opinii, na rynku można znaleźć nie tylko oprogramowanie, za jakie trzeba zapłacić. Oczywiście, ma ono sporo atutów i przewag nad darmowymi wersjami tego typu softu, jednak jeśli nie możemy pozwolić sobie na jego zakup, warto kierować się prostą zasadą: lepszy darmowy antywirus niż żaden.

W internecie wciąż czyha na nas wiele zagrożeń. Co więcej, z roku na rok cyber przestępcy wymyślają coraz to bardziej kreatywne metody na wyłudzenie naszych danych czy pozbawienie nas dostępu do naszego konta w banku. 

W czasach, kiedy nasza cyfrowa e-tożsamość staje się powoli tak samo ważna, jak realny, otaczający nas świat, nie warto zdawać się na przypadek. Jeśli mowa o bezpieczeństwie cyfrowym, to zdecydowanie zaleca się podejście do niego w następujący sposób: lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jak przygotować się do kontroli inspekcji pracy?Jak przygotować się do kontroli inspekcji pracy? Michał Górecki

Ile kosztuje aktualizacja antywirusa?

Kolejny mit to ten, że nowa wersja baz danych, która chroni nas lepiej, jest płatna. Oczywiście, można znaleźć i takie oprogramowanie, jednak jest go już na rynku bardzo mało. Obecnie zdecydowana większość firm przeszła na tak zwany model subskrypcji.

Działa on w prosty sposób: płacimy za antywirusa coś na wzór abonamentu. Można wybrać abonamenty miesięczne, kwartalne oraz roczne. Poza długością trwania, różnią się też ceną. Zwykle jeśli zdecydujemy się na usługę ważną przez rok, to możemy liczyć na nieco niższą cenę.

W tym czasie możemy pobierać na chronione urządzenie, do którego przypisana jest licencja stanowiskowa nawet i to samo oprogramowanie tyle razy, ile tylko zechcemy. Jeśli twórca antywirusa będzie udostępniał nowe aktualizacje codziennie, to możemy je ściągać bez żadnej dodatkowej opłaty na rzecz jego twórcy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak często powinno się aktualizować oprogramowanie antywirusowe?

Warto tutaj kierować się jedną prostą zasadą: im częściej, tym lepiej. Każdego dnia w sieci pojawia się sporo nowych zagrożeń, które mogą próbować przechytrzyć oprogramowanie, za które zapłaciliśmy, by nas chroniło. Warto mieć to na uwadze.

Pozytywnym trendem, który od pewnego czasu rozwija się w internecie jest to, że nawet darmowe wersje oprogramowania mają szybki dostęp do aktualizacji, które także udostępniane są za darmo. To kolejny krok, który w dalekiej perspektywie czasowej może chronić nasze komputery bez konieczności wydawania pieniędzy.

Te same zasady powinny dotyczyć zarówno oprogramowania antywirusowego, jakiego używamy w domu, jak i tego, które jest dostępne w firmie czy w dedykowanej wersji na naszego smartfona. Lepiej poświęcić kilka chwil na uaktualnienie bazy danych niż później żałować.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!