BCM, czyli ciągłość działania firmy

Co to są zasady BCM? Wyjaśniamy w naszym materiale

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Bez względu na to, czy mówimy o niewielkiej firmie rodzinnej, czy o prężnie działającej korporacji, która zatrudnia paręset osób, trzeba mieć na nią plan. Ten plan powinien przygotować nas na wszystkie możliwe scenariusze. Zwłaszcza zaś te sceptyczne, czyli takie, które mogą zagrozić funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Szczególną uwagę warto poświęcić zasadom BCM, bo w trudnej sytuacji to dzięki nim będzie można utrzymać ciągłość działania przedsiębiorstwa.

Jak działa procedura zarządzania ciągłością działania firmy i czym jest

Każda branża powinna dysponować kluczowymi danymi z obszarów, które są absolutnie kluczowe dla zapewnienia funkcjonowania zakładu pracy. Dokument, gdzie są one po kolei wymienione i oszacowane, zwykle nazywa się procedurą analizy ryzyka.

Najważniejszą rolę w jego opracowaniu powinien odgrywać właściciel. Zwykle to on musi wykonać przysłowiowy pierwszy krok. Zdaniem praktyków, stawia się go już wtedy, kiedy do szefa firmy dotrze, że nie wszystko zawsze będzie działać zgodnie z przyjętym planem.

Wystarczy spojrzeć na zmiany, jakie — za sprawą pandemii — zaszły na rynku na przestrzeni ostatniego roku. Firmy, które nie były przygotowane na taki obrót spraw miały o wiele mniejsze szanse na wyjście z kryzysu obronną ręką niż ci, którzy wcześniej poświęcili nieco czasu i stworzyli profesjonalne zasady BCM, które regulują zasady funkcjonowania w specyficznych warunkach.

Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne? Mikołaj Frączak

Co zapewnia BCM w firmie?

Przede wszystkim, wdrożenie odpowiednich schematów funkcjonowania. Nie muszą (a wręcz nie powinny) ograniczać się one tylko do pandemii koronawirusa. Można powiedzieć, że przy tworzeniu strategii BCM trzeba wykazać się możliwie dużym sceptycyzmem.

Problemem może być też choćby awaria głównej linii montażowej czy niewywiązanie się spedycji z powierzonych zadań lub przeciągająca się awaria sieci energetycznej, czy wodno-kanalizacyjnej. Umiejętnie wdrożona strategia nie tylko zdiagnozuje wszystkie te problemy, ale udzieli też na nie rzeczowej odpowiedzi.

Jeśli mamy na hali na przykład dodatkową taśmę produkcyjną, która pełni rolę „backupu” dla głównej linii, to optymalny dokument BCM odpowiednio podzieli zasoby ludzkie w firmie, a także odpowie na pytania dotyczące priorytetów na produkcji. To ważne kwestie, które w razie wystąpienia problemów urastają szybko do rangi kluczowych zagadnień.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Standardy niezbędne przy wdrażaniu polityki BCM

Nie trzeba kierować się określonymi zbiorami norm prawnych. Czasem jednak warto uczyć się od najlepszych i skorzystać z ujednoliconego standardu ISO. Jednym z nich jest ISO 22301, czyli standard Zarządzania Ciągłością w Biznesie. 

Korzystając z ujednoliconego wzorca, zapewniamy sobie pewnego rodzaju backup, czyli wsparcie w obszarach, które po prostu mogłyby nam umknąć. ISO to bardzo precyzyjny zbiór zasad, który podchodzi do ciągłości funkcjonowania firmy w sposób niezwykle kompleksowy.

Zawsze warto skorzystać też z ofert firm, które specjalizują się w dokonywaniu audytów bezpieczeństwa w firmie. Bardzo często zdarza się, że to właśnie osoby spoza naszej organizacji wyłapią wiele mankamentów i niedociągnięć, na które szef czy pracownicy nie zwrócą żadnej uwagi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!