ISO 54001. Co to jest?

Na rynku istnieje wiele różnych norm zarządzania jakością, jakie dokładnie opisuje standard ISO. Jednym z nich jest norma 54001, z którą jednak nie spotykamy się zbyt często. Czym wyróżnia się ten standard?

  • Anna Malinowska
  • /
  • 9 kwietnia 2021

Dla kogo jest ISO 54001?

Pod wieloma względami można postawić znak równości między normą 54001 a 9001. Główną zmianą jest to, że opisywany tu standard jest wykorzystywany nie tyle, ile przez firmy, ale organizacje wyborcze. Spotykamy się też z nim na wszystkich szczeblach administracji.

Ten standard stosuje się w niektórych sytuacjach, pośród których warto wymienić choćby czas wyborów. Chodzi tutaj o procesy, jakie dzieją się w tym czasie w organizacjach wyborczych, a które wpływają na rezultaty wyborów, czy to pośrednio, czy bezpośrednio.

Jakie standardy trzeba spełnić, by uzyskać certyfikat ISO 54001?

Norma znajduje zastosowanie, gdy organizacja musi wykazać, że ma na celu stosowanie obowiązujących w danym państwie ustaw i przepisów wykonawczych. Wdrażamy ją też wtedy, gdy chcemy zwiększyć zadowolenie klientów z korzystania z systemu.

Spotykamy się z tym standardem także wtedy, kiedy organizacja wyborcza musi wykazać, że potrafi zapanować nad organizacją i/lub przeprowadzeniem głosowania tajnego, które spełni warunki transparentności, a więc będzie jednocześnie przejrzyste, uczciwe, bezpłatne i w pełni zgodne z obowiązującym prawem. 

Warto odnotować, że o uzyskanie ISO 54001 można ubiegać się nie tylko dla organizacji, które są stale obecne w systemie prawnym. Mogę też o nie wystąpić jednostki i organizacje o charakterze tymczasowym, których nadrzędną rolą jest wsparcie na czas przeprowadzania procesu wyborczego.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy norma ISO 54001 wciąż ma znaczenie?

Zdecydowanie tak. Certyfikacja i ujednolicanie standardów jest obecne na rynku od wielu lat. Oczywiście jednym z najpopularniejszych certyfikatów od wielu lat pozostaje norma ISO 9001:2015, jednak rodzina certyfikatów ISO jest o wiele szersza.

W jej gronie można znaleźć zarówno identyfikatory jak i wymagane do nich procesy audytu, które dotyczą utrzymania ciągłości produkcji, a także normy, które doskonale sprawdzają się w wybranych segmentach rynku, na przykład w przemyśle spożywczym czy ciężkim.

Bez względu na to, jaki standard jest niezbędny w firmie lub organizacji, jaką zarządzamy, to wciąż jest to dokument, który pokazuje, że jesteśmy solidną działalnością, której można zaufać. ISO składa się z procesu przygotowania do certyfikacji, a także z pierwszej (głównej) procedury certyfikacyjnej, która dokonywana jest przez niezależnego audytora.

Aby mieć pewność, że firma lub organizacja, jaka stara się o wydanie tego dokumentu nagle nie obniży lotów stosuje się dodatkową procedurę recertyfikacji, która w zależności od wytycznych w różnych normach ISO występuje w trzy lub pięć lat po pierwszej certyfikacji. Po każdym roku przeprowadzane są też audyty kontrolne. Wszystko to po to, by zapewnić jak najwyższą jakość funkcjonowania firmy i mieć pewność, że certyfikat nie trafił do niewłaściwej osoby.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!