Czy kamery bezpieczeństwa mogą nagrywać dźwięk?

Wiele kamer jest wyposażonych w możliwość nagrywania dźwięku. Jednak czy to legalne? Czy monitoring może nagrywać dźwięk?

  • Damian Jemioło
  • /
  • 12 stycznia 2023

Czy monitoring może rejestrować dźwięk?

Krótka odpowiedź – nie. Kamery bezpieczeństwa zamontowane w firmie NIE MOGĄ nagrywać dźwięku. O ile według polskiego prawa kamery monitoringu mogą rejestrować obraz, to nie ma takiej samej możliwości w przypadku dźwięku.

Z tego powodu – nie możesz zamontować kamer z możliwością rejestracji dźwięku w swojej firmie. Nawet jeśli są to miejsca publiczne, takie jak korytarze, czy wejście do budynku. Niektóre kraje podchodzą do tego znacznie mniej restrykcyjnie. Jeśli zatem w Twoim budynku znajdują się kamery nagrywające dźwięk – musisz je natychmiast wymienić.

Czy pracownik musi wyrazić zgodę na monitoring w biurze?Czy pracownik musi wyrazić zgodę na monitoring w biurze?Rafał Stępniewski

Jak wskazuje Urząd Ochrony Danych Osobowych – monitoring dźwięku jest nielegalny. Rejestrowanie za pomocą kamer rozmów pracowników może zostać uznane za naruszenie ich prywatności oraz nadmiarową formę przetwarzania danych. Złamanie tego przepisu grozi odpowiedzialnością administracyjną, cywilną, a nawet karną. Skutkiem stosowania takiego monitoringu może być nawet 10 tys. zł kary.

Dlaczego nie powinieneś mieć kamer nagrywających dźwięk?

Perspektywa posiadania monitoringu z dźwiękiem kusi. W końcu słuch to niezwykle ważny zmysł. Można powiedzieć, że drugi po wzroku. A w końcu z rozmów czy monologów możemy się sporo dowiedzieć. Dzięki czemu łatwiej np. wykryć potencjalne zagrożenie itp.

Jest to jednak niedozwolone. Problem z monitoringiem fonii jest też taki, że w przypadku zhakowania tych kamer (a tak – monitoring można zhakować), cyberprzestępca nie tylko uzyskuje dostęp do wizji, ale też dźwięku. Dzięki temu mógłby poznać tajemnice przedsiębiorstwa czy know-how. A nawet utrudniać osobom w budynku pracę.

W internecie możemy znaleźć materiały wideo, na których hakerzy włamywali się na monitoring fonii i puszczali np. głośną muzykę, alarmy, dźwięki narzędzi budowlanych, a nawet przemówienia dyktatorów czy hymn Państwa Islamskiego. To dodatkowe, nieoczekiwane zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojej firmy.

Czy monitoring w biurze jest legalny?Czy monitoring w biurze jest legalny?Damian Jemioło

Pamiętaj, że Twój monitoring powinien być zabezpieczony silnym hasłem, a nagrania przechowywane tylko do trzech miesięcy.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czego jeszcze nie może zawierać monitoring?

Unijne wytyczne 3/2019 wskazały też inne elementy, których nie powinien zawierać monitoring. Mowa tutaj o wszystkich funkcjach, które nie są niezbędne do działania kamer. Są to wspomniane nagrania dźwiękowe, ale też nieograniczone śledzenie ruchów kamery, transmisja radiowa czy możliwość przybliżania. 

Z jednej strony wpływa to na skuteczność monitoringu, z drugiej pomaga w utrzymaniu prywatności nagrywanych osób.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!