Czy opłaca się naprawiać smartwatcha?

Czy opłaca się naprawiać smartwatcha? To pytanie bardzo często słyszą serwisy urządzeń elektronicznych. Bez oględzin sprzętu, najczęściej otrzymamy mało konkretną odpowiedź – „to zależy”. Ostateczna decyzja należy oczywiście do klienta. Zdarza się bowiem, że naprawa zegarka po poważnej „kraksie” może zbliżać się do… kosztów zakupu nowego urządzenia.

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 września 2022

Najczęstsze awarie smartwatchy

Najczęstsze awarie smartwatchy są podobne jak w przypadku smarfonów – rozbita szybka, uszkodzony wyświetlacz, zalanie modeli nieodpornych na wodę, lub tych, które odporność z jakiegoś powodu utraciły. Pan Adam, który naprawia sprzęt mobilny, twierdzi, że dzięki inteligentnym zegarkom wraca do korzeni. „Mój ojciec był zegarmistrzem. Kiedy zacząłem zajmować się elektroniką 20 lat temu, nie sądziłem, że będę też naprawiał zegarki”

Nasz rozmówca przyznaje, że w ostatnim czasie klienci częściej niż wcześniej decydują się na naprawę tego typu urządzeń. „W przypadku nowszych modeli, kosztujących powyżej 1400 złotych, akceptowalne koszty naprawy sięgają nawet 600-700 złotych. W przypadku droższych wycen zaczynają się schody” – tłumaczy. Zwykle jednak kończy się na wymianie „szybki” w okolicach 250 zł. Niestety, nie w każdym modelu da się taką operację wykonać za taką kwotę. Bywa dużo drożej.

Co najczęściej psuje się w smartfonach?Co najczęściej psuje się w smartfonach?Michał Górecki

Smartwatch – naprawa w autoryzowanym serwisie

Koszty naprawy uszkodzeń mechanicznych w autoryzowanych serwisach zwykle są wyższe, ale pozwalają na zachowanie gwarancji.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jeżeli zegarek przestał działać samoistnie, bez uderzenia lub innego uszkodzenia, autoryzowane serwisy często decydują się wymienić go w ramach gwarancji na nowy egzemplarz. Zwykle tego typu awarie dotyczą wyświetlacza. 

Czy można wymienić baterię w smartwatchu?

Baterie w smartwatchach wykorzystują tę samą technologię, którą znamy z telefonów komórkowych, czy tabletów. Mowa o akumulatorach litowo-jonowych. Niestety ich żywotność jest ograniczona zwykle do kilku lat. W większości modeli są one szczelnie zamknięte w obudowie i wymiany może podjąć się jedynie serwis. Ceny takich baterii do starszych modeli smartwatchy kosztują zwykle od kilkudziesięciu złotych. Nie warto jednak wymieniać ich na własną rękę. Usługa w serwisach wraz z zakupem akumulatorka osiągnie niestety wartość trzycyfrową. 

Jeżeli producent zegarka dopuszcza samodzielną wymianę przez użytkownika, z pewnością taką informację znajdziemy w instrukcji obsługi. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!