Czy publiczne Wi-Fi jest bezpieczne?

Użytkownicy publicznych sieci internetowych zastanawiają się czy publiczne WI-Fi jest bezpieczne?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 15 grudnia 2022

Eksperci cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed użytkowaniem publicznych sieci WIFi. Skoro tak jest dlaczego tak dużo osób z nich korzysta? Podstawowym argumentem jest ten, że ruch jest szyfrowany poprzez protokół HTTPS co utrudnia włamanie. To jednak spore uogólnienie. Nie zawsze jest bowiem tak, że publiczne WiFi jest poprawnie skonfigurowane.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę, że przecież internet to nie tylko strony www ale i aplikacje oraz dodatkowe usługi. Do publicznych sieci łączymy się głównie poprzez smartfona, na którym zainstalowanych mamy ogrom aplikacji. Wiele nich łączy się z chmurą, automatycznie się aktualizuje i synchronizuje. Amatorowi trudno będzie ocenić, czy użytkowanie tego typu sieci będzie bezpieczne.

Eksperci twierdzą jednak, że  samo WiFi jest bezpieczne. Może się jednak zdarzyć, że cyberprzestępca przekieruje nas na fałszywą stronę wwwżliwośc fałszowania odpowiedzi z serwerów DNS. Intruz może nas przekierować do fałszywego Faecbooka, albo Gmiala i nawet nie zauważymy literówki. Może się też okazać, że na urządzeniu jest ustawiona usługa zdalnego pulpitu.

Choć publiczne sieci Wifi są coraz lepiej zabezpieczone, to jednak hakerzy często traktują je jako pole do testowania nowych rodzajów ataków.

źródło: opensecurity

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!