Bezpieczeństwo sieci domowej: kiedy i dlaczego warto wymienić router na nowy?
Router służy do udostępniania internetu na określonym obszarze. To właśnie od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo naszej przydomowej sieci. W jakich sytuacjach powinniśmy rozważyć wymianę routera na nowy? Podpowiadamy!
- Redakcja politykabezpieczenstwa.pl
- /
- 1 lipca 2024
1. Problemy z szybkością połączenia z Internetem
Spowolnienia prędkości Internetu to jeden z najczęstszych problemów, z jakimi mogą się spotkać użytkownicy sieci domowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, ale jedną z głównych jest przestarzały router, który nie jest w stanie sprostać współczesnym wymaganiom technologicznym.
>Routery, które mają kilka lat, często obsługują starsze standardy Wi-Fi, takie jak 802.11n lub nawet 802.11g. Mają one znacznie mniejszą przepustowość w porównaniu z nowoczesnymi standardami, takimi jak Wi-Fi 5 (802.11ac) czy Wi-Fi 6 (802.11ax). Starszy router może więc ograniczać prędkość Internetu, nawet jeśli dostawca usług internetowych oferuje szybkie połączenie.
2. Niestabilne połączenie
Jeżeli Twój router się często zawiesza i zrywa połączenie z Internetem, może to oznaczać, że w najbliższym czasie będzie wymagać wymiany. Starsze urządzenia mogą nie radzić sobie z nowoczesnymi wymaganiami użytkowników, co prowadzi do częstych restartów i zawieszeń.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Przyczyną takich problemów może być m.in. przeciążenie procesora routera. Każde urządzenie podłączone do sieci generuje ruch, który musi zostać w jakiś sposób przetworzony przez router. Jeśli procesor routera jest przestarzały, może nie nadążać z przetwarzaniem dużej ilości danych. Powodem przeciążeń routera może być także niewystarczająca ilość pamięci operacyjnej RAM. Nowoczesne routery, zapewniające stabilne połączenie w każdych warunkach, znajdziesz na Morele.net!
3. Brak aktualizacji oprogramowania i wsparcia technicznego
Stałe wsparcie producenta jest kluczowe, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie w sieci. Tyczy się to zarówno naszych komputerów, jak i urządzeń sieciowych! Jeśli jesteśmy użytkownikami kilkuletnich routerów, to może się okazać, że producent zaprzestał wsparcia, tym samym nie będzie udostępniać najnowszych poprawek do oprogramowania.
Korzystanie z takiego urządzenia jest możliwe, jednak ze względów bezpieczeństwa niezalecane – nasza domowa sieć może być podatna na różne zagrożenia, w tym na:
- przejęcie kontroli nad routerem – cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do routera i przejąć nad nim kontrolę. Pozwoli im to na monitorowanie ruchu sieciowego, kradzież danych osobowych, a nawet przeprowadzenie ataków na inne urządzenia podłączone do naszej sieci;
- wykorzystanie routera do ataków DDoS – zainfekowane routery mogą być wykorzystywane do przeprowadzania rozproszonych ataków odmowy usługi (DDoS). Może to powodować problemy nie tylko dla użytkownika, lecz także dla innych internautów;
- rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania – router bez aktualnych zabezpieczeń może stać się źródłem złośliwego oprogramowania, które może zainfekować inne urządzenia znajdujące się w sieci.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?