Czy w Polsce można zarejestrować firmę przez internet?

Pandemia COVID-19 bardzo mocno wpłynęła na otaczający nas świat. Koronawirus zmienił zarówno nasze życie prywatne, zawodowe jak i tak podstawowe czynności, jak zakupy czy wyjście do kina. Pozytywnym akcentem tych zmian na pewno jest przyspieszająca informatyzacja polskiego systemu prawnego.

  • Michał Górecki
  • /
  • 23 czerwca 2021

Założenie firmy przez internet — to możliwe?

Przed pandemią sporo osób decydowało się na założenie firmy w instytucjach do tego przeznaczonych. Można było skorzystać na przykład z jednego okienka w ZUS, gdzie cały proces odbywał się w asyście przeszkolonego pracownika, co miało eliminować potencjalne błędy i przyspieszyć rejestrację nowego podmiotu.

Można było skorzystać też z okienka dla inwestorów w niektórych urzędach gmin. Często zdarzało się, że nie tylko duże, wojewódzkie miasta, oferowały taką usługę. Można było odnaleźć je w tych mniejszych miasteczkach, a nawet na wsiach.

Dodatkową pomoc z zakresu własnej działalności gospodarczej od pewnego czasu oferują też Powiatowe Urzędy Pracy oraz Wojewódzkie Urzędy Pracy. W ich przypadku można było skorzystać na przykład z programów szkoleń doskonalących lub dofinansowania na wskazane cele. 

Pandemia mocno zmieniła te zasady gry. Spora część instytucji państwowych zaczęła działać zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego. Było to oczywiście podyktowane troską o pracowników i klientów, jednak nie sposób nie zauważyć, że ucierpiała też na tym jakość obsługi stron. Wiele spraw odbywało się znacznie wolniej.

Właśnie dlatego nagle zaczęła rosnąć popularność rządowej platformy CEIDG, dzięki której każdy z nas może samodzielnie założyć firmę. Wystarczy tylko trochę wolnego czasu, odrobina wiedzy oraz stabilne połączenie z internetem. Jak się zabrać za rejestrację firmy online?

CEIDG — jak założyć firmę?

Kluczową rolę odgrywa oczywiście system CEIDG, a dokładniej formularz CEIDG-1. To właśnie w nim zawarto cały proces rejestracji nowego podmiotu gospodarczego. Utworzenie firmy jest dzięki temu dość proste, jednak na pewno trzeba zarezerwować sobie co najmniej godzinę na ukończenie procesu.

Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jak uniknąć zagrożeń cybernetycznych ze strony pracowników zdalnych?Jan Wróblewski

W toku kolejnych kroków będziemy podawali między innymi nazwę firmy, dane kontaktowe, a także wybierzemy sposób rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Możemy też wybrać, czy nasze dane mają być ogólnodostępne w bazie CEIDG.

Warto pamiętać o tym, że przejście całego procesu podzielone jest na kroki. Nie przejdziemy na przykład do uzupełniania danych dla ZUS, jeśli wcześniej system wyłapie jakieś nieprawidłowości. Na końcu wybieramy jeszcze metodę, jaką zostaniemy powiadomieni o nadaniu nam numeru NIP.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zalogować się do CEIDG?

Można skorzystać w tym celu na przykład z Profilu Zaufanego. Jeśli nasza firma go nie posiada, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wyrobić odpowiedni dokument wcześniej. Na szczęście nie jest to jedyna metoda. Możemy też uwiarygodnić się, logując się za pośrednictwem naszego konta w banku. To prosty i skuteczny sposób. Co więcej, niektóre banki pozwalają nawet zaimportować zdecydowaną większość danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!