Czy warto kupić pakiet biurowy do firmy?

Jeszcze kilka lat temu każdy, kto chciał cieszyć się z funkcjonalnego pakietu biurowego, musiał udać się do sklepu i kupić dedykowane oprogramowanie. Dziś, w kilka lat po cyfrowej rewolucji, sytuacja jest zupełnie inna. Czy wciąż opłaca się kupić pakiet biurowy do firmy?

  • Michał Górecki
  • /
  • 7 września 2021

Pakiet biurowy: co warto o nim wiedzieć?

Na pewno warto zwrócić uwagę na to, że bezapelacyjnym liderem tego segmentu rynku jest oczywiście Microsoft i jego Office. Niemal każdy podprogowo nazywa dowolny edytor tekstu Wordem, a arkusz kalkulacyjny Excelem. 

Pokazuje to dość jednoznacznie, że świetna robota, jaką wykonał Microsoft, modyfikując swój flagowy produkt od ery Pana Spinacza, aż do nowego Office 365, to kawał świetnej pracy, która każdego dnia pozwala pracować milionom osób na całym świecie.

Warto jednak pamiętać też o tym, że istnieją darmowe narzędzia do pracy z tekstem czy arkuszami kalkulacyjnymi. Można tu wskazać na pakiet OpenOffice czy Writera od Apple, który domyślnie jest preinstalowany na komputerach z logo nadgryzionego jabłka. 

Mimo tego, że instalowane na komputerach pakiety biurowe wciąż mają się świetnie, to zawsze powinniśmy pamiętać też o tym, że coraz większą rozpoznawalność zyskują sobie tak zwane usługi webowe, czyli — w pewnym uproszczeniu — aplikacje działające w przeglądarce internetowej.

Alternatywy dla tradycyjnego pakietu biurowego

Bez wątpienia trzeba rozpocząć od Dokumentów Google. To świetne, darmowe narzędzie, do którego musimy tylko zalogować się naszym e-mailem i hasłem. Można korzystać zarówno z rozbudowanego edytora tekstu, arkuszy kalkulacyjnych, jak i modułu do prezentacji.

Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Jak zachować dobrą kondycję przed komputerem?Anna Malinowska

Już od kilku lat Dokumenty Google są dostępne w języku polskim. Producent stale zwiększa możliwości tego rozwiązania, dzięki czemu obecnie to narzędzie bez trudu może rywalizować z większością pakietów, jakie są dostępne na rynku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Microsoft także dostrzegł potencjał takiego rozwiązania i stworzył webową wersję Office’a. Można odnaleźć tam dokładnie te same aplikacje, które wchodzą w skład pakietu, jaki instaluje się na komputerze PC. Obie te usługi oferują też synchronizację w chmurze danych, a także są dostępne w formie aplikacji na różne platformy: zarówno na Androida, jak i na iOS od Apple. 

Czy zakup pakietu biurowego do firmy wciąż się opłaca?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Owszem, niektóre funkcje wciąż nie są dostępne w aplikacjach webowych, jednak jeśli chcemy tylko pracować z tekstem czy tworzyć arkusze kalkulacyjne, to wiele wskazuje na to, że internetowe wersje narzędzi będą dla nas w pełni wystarczające.

Warto pamiętać też o tym, że większość oprogramowania użytkowego jest obecnie dostępna w formie abonamentu, co oznacza, że danego narzędzia nie kupuje się tylko raz i można z niego korzystać do woli. O wiele częściej spotykamy się ze stałą, miesięczną opłatą.

Zazwyczaj nie jest ona duża, jednak jeśli chcemy zaopatrzyć w taką usługę na przykład kilkadziesiąt firmowych komputerów, to kwota może być już dla nas pewnym obciążeniem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!