Czy warto szukać samochodów, które wspierają standard Android Auto?

Żyjemy w czasach, kiedy coraz więcej urządzeń musi być ze sobą kompatybilnych. Smartfon wymienia dane z naszym telewizorem, a tablet pozwala na zarządzanie historią korespondencji z laptopa. A gdyby tak nasze urządzenia mobilne potrafiły się komunikować z samochodem?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 16 sierpnia 2021

Czym jest Android Auto i jak działa?

Jest to jedna z dwóch wiodących platform, które zapewniają łączność między naszym smartfonem a samochodem. Drugą jest oczywiście Apple Car, jednak rozwiązania, jakie oferują te dwa ekosystemy, wykazują między sobą szereg podobieństw. 

Android Auto nie zadziała niestety z każdym samochodem. Co więcej, nie można nawet podać daty, kiedy wprowadzono kompatybilność dla wszystkich pojazdów. Nawet dziś, w 2021 roku, niektóre firmy wciąż stronią od wprowadzenia tego rozwiązania w nowych samochodach, choć — na szczęście — takich marek jest już niewiele.

Można wyjść z założenia, że jeśli kupujemy samochód od firmy, która działa na rynku globalnym, to obecność Android Auto jest niemal pewna. Warto jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie pojazdy poradzą sobie z obsługą przez Bluetooth. Czasem będzie trzeba połączyć telefon kablem USB-C lub USB.

Android Auto przenosi do naszego samochodu kilka kluczowych aspektów funkcjonowania pojazdu. Można tu wskazać na przykład na listę kontaktów, tryb wykonywania i odbierania połączeń czy rozwiązania multimedialne, pośród których warto wskazać na przykład na streamowanie muzyki przez Spotify.

Jeśli w samochodzie mamy duży ekran dotykowy, to często zdarza się też, że dzięki synchronizacji z Android Auto pasażerowie mogą oglądać na przykład zakupione tam filmy VOD czy teledyski z YouTube’a. Gigantycznym atutem jest też wsparcie dla Google Maps.

W jaki sposób Android Auto wpływa na bezpieczeństwo w podróży?

Najważniejszą cechą, jaka przyświecała twórcom oprogramowania była chęć odciągnięcia uwagi kierowcy od telefonu komórkowego. Te kilka sekund, jakie poświęcamy na ręczne wybranie numeru czy odpisanie na wiadomość tekstową może zaważyć na czyimś życiu.

Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Jak sprawdzić, które aplikacje najmocniej obciążają urządzenia mobilne?Mikołaj Frączak

Android Auto pozwala wykonywać te wszystkie funkcje z poziomu menu nawigacyjnego kierownicy, stale zachowując skupienie na trasie, co w dużym stopniu zmniejsza ryzyko dekoncentracji, a co za tym idzie, wypadku samochodowego. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nowoczesne samochody kompatybilne z Android Auto świetnie radzą też sobie z obsługą Asystenta Google. Co to oznacza w praktyce? Największym atutem tego standardu jest to, że kierowca nawet nie musi zerkać na menu na kierownicy, wystarczy wypowiedzieć wybraną komendę, by na przykład zadzwonić do interesującej nas osoby. 

Czy można wdrożyć Android Auto w starszych samochodach?

Tak, można, jednak wymaga to po stronie kierowcy dodatkowych nakładów finansowych. Trzeba kupić radio zewnętrznego producenta, którym następnie zastąpimy firmowe urządzenie, które było wbudowane w pojazd od początku. Musimy tylko upewnić się, że taki radioodbiornik jest kompatybilny z Android Auto. Na szczęście informacje o tym zwykle są widoczne już na pudełku.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!