Czy wciąż warto kupić smartfon bez łączności 5G?

Smartfony to od kilku lat podstawowe urządzenia, z jakich korzystamy na co dzień. Oferują nam m.in. całodobowy dostęp do Internetu. Czy wciąż warto kupić smartfon bez łączności 5G?

  • Michał Górecki
  • /
  • 19 września 2021

Bez jakich funkcji smartfona nie możemy się obyć?

Smartfony oferują nam dzisiaj szereg funkcji ułatwiających nam codzienne życie. Wystarczy wspomnieć, chociażby o całodobowym dostępie do Internetu, naszych ulubionych sieci społecznościowych czy aplikacji. Dobry smartfon ponadto wyposażony jest w czytelny ekran o wysokiej rozdzielczości oraz w zestaw niezłych aparatów pozwalających nam na uwiecznianie ważnych dla nas chwil i dzielenia się nimi z naszymi bliskimi. Coraz częściej nasze urządzenia mobilne oferują nam także dostęp do szybkiego Internetu w technologii 5G. Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Homomorficzne szyfrowanie — co to jest?Homomorficzne szyfrowanie — co to jest?Jan Wróblewski

Czym tak naprawdę jest sieć 5G?

Infrastruktura sieci 5G jest w Polsce cały czas rozwijana i tak naprawdę jej zasięg na razie jest bardzo ograniczony. Technologia 5G ma nam zapewnić dostęp do niezwykle szybkiego Internetu, który z założenia ma mieć bardzo szerokie zastosowanie w naszym codziennym życiu. Wyróżniamy trzy główne obszary wiodące dla technologii 5G:

1. Masowa łączność pomiędzy urządzeniami. Według analityków rynku istnieje potencjał zrewolucjonizowania nowoczesnych procesów i zastosowań przemysłowych. Głównie mowa o sektorach takich, jak rolnictwo, produkcja oraz łączność biznesowa.

2. Niezawodna łączność o niskich opóźnieniach. 5G ma zapewnić bezproblemową obsługę takich zadań, jak kontrola urządzeń w czasie rzeczywistym, robotyka przemysłowa, łączność pomiędzy pojazdami oraz systemami bezpieczeństwa. Jednym z kluczowych celów dla 5G jest także rozwój sektora autonomicznych pojazdów. Ponadto 5G ma potencjał jeśli chodzi o rozwój medycyny — mowa o udoskonalaniu zdalnej opieki medycznej oraz możliwości, przeprowadzenie zabiegów i operacji na odległość.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

3. Ulepszona bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa. 5G to przede wszystkim niesamowicie szybki Internet, który może odgrywać potężną rolę w dalszym rozwoju mediów, serwisów muzycznych, VOD, czy chociażby w sieciowych grach komputerowych.

Czy opłaca się kupić smartfon bez modemu 5G?

To zależy. Jak już zostało wspomniane, sieć nadajników 5G w Polsce rozwija się w sposób dość mozolny. Minie kilkadziesiąt miesięcy, zanim zasięgiem nowatorskiego, szybkiego Internetu zostanie pokryty cały nasz kraj. Jeśli szukacie smartfona na kilka bądź kilkanaście miesięcy, to jak najbardziej możecie zdecydować się na sprzęt pracujący w oparciu o łączność LTE.

Jeśli natomiast zmieniacie urządzenie raz na kilka lat, to zdecydowanie warto zaopatrzyć się w model wyposażony w modem 5G. Może bowiem okazać się, że za jakiś czas w Waszej miejscowości pojawi się zasięg szybkiego Internetu nowej generacji i że wtedy będziecie żałować, że nie skusiliście się na sprzęt z 5G.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!