Czy wciąż warto kupować smartfony i tablety z ekranem IPS?

Na rynku można znaleźć kilka różnych rodzajów matryc. Wbrew pozorom, różnice między nimi są znaczne i w dużej mierze wpływają na komfort pracy z urządzeniem. Czy IPS to technologia, której wciąż warto zaufać?

  • Michał Górecki
  • /
  • 11 sierpnia 2021

Co wyróżnia ekran IPS?

Mimo tego, że nie jest to już technologia zbyt innowacyjna, nie można odmówić jej tego, że zapewnia całkiem niezłe pole widzenia. To właśnie ten aspekt — w połączeniu z tym, jak dany moduł radzi sobie z pracą pod światło — może zaważyć na tym, czy ze smartfonem uda nam się pracować komfortowo także pod słońce. Dlaczego to tak ważna kwestia?

Dni słoneczne występują w naszym klimacie przez cały rok. Oznacza to, że czasem możemy spotkać się z koniecznością pracy pod światło słoneczne zarówno w zimie, jak i latem czy jesienią. Problem dotyczy niemal każdego użytkownika telefonu komórkowego.

Każdy z nas odczytuje wiadomości SMS, a także przegląda z telefonu pocztę lub choćby korzysta z klawiatury ekranowej, by wybrać numer telefonu, z którym chcemy się połączyć. Pokazuje to dość dobitnie, że kwestia matrycy, jaką ma wbudowaną nasz telefon, ma ogromne znaczenie.

To tylko jeden z aspektów, dla których warto położyć na wyświetlacz bardzo duży nacisk. Zawsze warto pamiętać też o tym, by poświęcić odpowiednio duży nacisk ustawieniom wyświetlacza, jaki do naszej dyspozycji oddaje producent.

Ekrany OLED i AMOLED — co je wyróżnia?

Bez wątpienia trzeba rozpocząć od niskiego poboru mocy. Wynika to z tego, że czarne tło nie powstaje tu z zabawienia pikseli na czarno, ale są one niepodświetlone, dzięki czemu czas pracy na jednym cyklu ładowania może ulec znacznemu wydłużeniu.

Nowoczesne matryce wykonane w tym standardzie mają też to do siebie, że zapewniają niemal idealne kąty widzenia. Treść jest dobrze widoczna nie tylko wtedy, kiedy patrzymy na nią w linii prostej, ale i z boku, co może być przydatne, kiedy na przykład nawigujemy z wykorzystaniem Google Maps.

Monitoring wizyjny w zakładzie pracy jako forma przetwarzania danych osobowychMonitoring wizyjny w zakładzie pracy jako forma przetwarzania danych osobowychRafał Stępniewski

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Nowoczesne panele tego typu są też bardzo często doceniane za autorskie technologie producentów, dzięki czemu możliwe jest na przykład tworzenie smartfonów składanych (gdzie wyświetlacz się zgina) oraz takich, których boczne ramki są lekko zagięte, tworząc tak zwany ekran krawędziowy EDGE.

O czym warto pamiętać, analizując potencjał matryc?

Dużą rolę odgrywa nie tylko energooszczędność, ale i wytrzymałość konstrukcji i jej tendencje do ściągania tak zwanych „duszków”, czasem nazywanych też powidokami. Chodzi tu o to, że ekran, na którym stale była wyświetlana ta sama treść — na przykład ikony — mogą z czasem się przepalić, w wyniku czego obrys ikony będzie w tym miejscu widoczny cały czas, co wygląda nieestetycznie.

Tendencje do występowania takich artefaktów miały na przykład starsze matryce S-AMOLED. Obecnie tańsze panele OLED również mogą przejawiać tendencje do występowania takiego zjawiska. Jeśli mamy do wyboru zakup urządzenia ze świetną matrycą IPS lub z najtańszym ekranem OLED, czasem lepszym wyborem może okazać się właśnie IPS. Warto o tym pamiętać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!