Czym jest Centralny Instytut Ochrony Pracy?

Jak działa, za co odpowiada i czym jest Centralny Instytut Ochrony Pracy? 

  • Damian Jemioło
  • /
  • 12 stycznia 2024

Czym jest CIOP?

Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) to instytucja zajmująca się kompleksową problematyką kształtowania warunków pracy zgodnie z możliwościami psychofizycznymi człowieka. 

1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE1(22) 2024 SECURITY MAGAZINE Monika Świetlińska

CIOP-PIB to nie tylko placówka badawcza – to przede wszystkim centrum, które ma przyczyniać się do nowatorskich rozwiązań technicznych i organizacyjnych w obszarze ochrony pracy. Ich specjalność to BHP i ergonomia. Instytut realizuje programy wieloletnie, prowadząc badania naukowe i prace rozwojowe, które mają przynosić realne korzyści dla pracowników i pracodawców.

Instytut nie tylko prowadzi badania, ale również opracowuje standardy dotyczące ochrony pracy, certyfikuje produkty i usługi związane z bezpieczeństwem. Dodatkowo prowadzi szkolenia i kształcenie podyplomowe. Działa na rzecz edukacji, tworząc programy i pomoc edukacyjną dla systemu edukacji narodowej.

Ponadto CIOP-PIB aktywnie współpracuje z głównymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą. Posiada także uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dziedzinie inżynierii środowiska. Warto zaznaczyć, że Instytut skupia się nie tylko na badaniach, ale również na certyfikacji i wdrażaniu wyników swojej działalności.

Jak działa CIOP?

Obecnie CIOP-PIB zatrudnia około 284 osób, z czego 91 stanowią pracownicy naukowi. Profesorowie stanowią 21% wszystkich pracowników, adiunkci 55%, a asystenci 24%. To zespół ekspertów, którzy wspólnie pracują nad doskonaleniem warunków pracy w Polsce.

W latach 2017–2019 CIOP-PIB wdrożył program wieloletni o nazwie „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy”. Choć inicjatywa miała na celu optymalne kształtowanie warunków pracy, okazało się, że efekty nie były zgodne z zakładanymi celami. Jak wskazał NIK – brak skutecznego nadzoru nad programem stwarzał ryzyko nieefektywnego wydawania środków. 

Mimo wydatkowania 404 mln zł na cztery etapy programu brak informacji o osiągnięciu założonych wskaźników sprawił, że skuteczność działań była trudna do oceny.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

BHP w Polsce ciągle ma się kiepsko

W Polsce BHP wciąż nie dorównują standardom obowiązującym w wielu krajach Unii Europejskiej. Rocznie około 300 osób traci życie w wypadkach przy pracy, a niemal pół miliona pracuje w warunkach przekraczających dopuszczalne normy. Wydatki związane z wypadkami przy pracy i chorobami zawodowymi w 2019 r. przekroczyły aż 5 miliardów złotych.

Czym zajmuje się BHP w firmie?Czym zajmuje się BHP w firmie?Joanna Gościńska

Dlatego takie instytucje jak Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy są niezwykle istotne. Choć jak pokazują analizy NIK – jest na tym polu sporo do poprawy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!