Czym jest QoS i jakie jest jego znaczenie dla firmowej sieci?

Quality of Service to narzędzie, umożliwiające dzielenie dostępnej przepustowości sieci pomiędzy aplikacjami. Dowiedz się, jak działa ta funkcja, co to oznacza dla Twojej sieci firmowej i jak włączyć ją na routerze.

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 18 stycznia 2023

Do czego służy QoS?

Wyobraź sobie, że prowadzisz ważną wideokonferencję i nagle obraz zaczyna się zacinać, bo kolega obok pobiera w tym samym czasie duży plik. Jak temu zapobiec? Z pomocą przychodzi funkcja QoS (Quality of Service, z ang. jakość usługi), umożliwiająca nadawanie priorytetów pomiędzy aplikacjami. Dobrze skonfigurowany router zarządzający siecią firmową, może przepuszczać ruch pochodzący z programów do prowadzenia konferencji i pracy zespołowej, takich jak Zoom, Google Meeting czy Scrum Master, przed ruchem z usług związanych z przeglądaniem stron internetowych czy korzystaniem z komunikatorów typu Messenger.

Jak włączyć QoS na moim routerze?

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Warto wiedzieć, że funkcja jakości usług nie jest dostępna we wszystkich routerach. Aby sprawdzić, czy Twoje urządzenie jest z nią kompatybilne, wprowadź w pasku adresu przeglądarki internetowej ciąg znaków 192.168.0.1, a następnie zaloguj się do panelu konfiguracyjnego, używając danych przypisanych do routera. Ustawienia dotyczące QoS z reguły zlokalizowane są w sekcji NAT/QoS lub Advenced. Jeśli usługa nie jest włączona, aktywuj ją, klikając w przycisk Enabled.

Jak ustawić priorytety ruchu?

Nawet mniej doświadczeni użytkownicy nie będą mieli problemu z przypisaniem priorytetów ruchu. Aplikacje, których najczęściej używasz, znajdziesz na głównej karcie ustawień QoS. Jeśli nie widzisz tam programu, któremu chcesz nadać pierwszeństwo, możesz dodać go ręcznie, klikając w przycisk „Dodaj regułę priorytetu”, który z reguły znajduje się na dole strony. Aby właściwie ustalić wartości priorytetowe, przeprowadź test przepustowości Twojej sieci na stronie https://speedtest.orange.pl/, a następnie przypisz 80-95 proc. uzyskanego wyniku wybranej aplikacji.

Czy warto stosować QoS w sieci firmowej?

Wdrożenie Quality of Service sprawdzi się w każdej organizacji, chcącej zapewnić zróżnicowaną przepustowość sieci. Umożliwia nadawanie pierwszeństwa działania różnym aplikacjom, bez konieczności przerywania przepływu danych lub utraty pakietów. Warto jednak pamiętać, nie da się tego osiągnąć bez właściwej konfiguracji routera.

Brzmi interesująco? Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Orange https://www.orange.pl/poradnik-dla-firm/siec-i-transmisja/co-to-jest-qos/.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!