Czym jest Starlink i jak można z niego skorzystać?

Starlink to telekomunikacyjny system satelitarny budowany przez amerykańską firmę SpaceX, która należy do Elona Muska. System ma docelowo składać się z około 12 tys. satelitów umieszczonych na tzw. niskiej orbicie okołoziemskiej na trzech wysokościach – 340 km, 550 km oraz 1150 km nad Ziemią. Do czego będzie służył nowy internet?

  • Michał Górecki
  • /
  • 15 listopada 2021

Starlink — internet dla wszystkich?

Starlink zapewnia szybki, szerokopasmowy internet o małych opóźnieniach na całym świecie. W każdym obszarze zasięgu zamówienia są realizowane według kolejności zgłoszeń. Wykorzystując zaawansowane satelity na niskiej orbicie, Starlink umożliwia rozmowy wideo, gry online, transmisje strumieniowe i inne działania wymagające dużej szybkości transmisji danych, które do tej pory nie były możliwe przy użyciu Internetu satelitarnego.

Użytkownicy mogą spodziewać się prędkości pobierania między 100 Mb/s a 200 Mb/s oraz opóźnień na poziomie 20 ms w większości lokalizacji.Zestaw Starlink jest dostarczany ze wszystkim, co jest potrzebne do uzyskania połączenia internetowego, w tym z urządzeniem Starlink, routerem Wi-Fi, kablami i uchwytem do montażu na trawniku. Aby się połączyć z Internetem, antena Starlink musi wyraźnie „widzieć” niebo. Dlatego warto pobrać aplikację Starlink, aby określić najlepsze miejsce instalacji.

Do czego potrzebny jest internet od Starlink?

Starlink idealnie nadaje się do obszarów, w których łączność była zawodna lub całkowicie niedostępna. Ludzie na całym świecie korzystają ze Starlink, aby uzyskać dostęp do edukacji, usług zdrowotnych, a nawet wsparcia komunikacyjnego podczas klęsk żywiołowych – czytamy w informacji prasowej. Starlink jest też liderem w branży innowacji mającym na celu zmniejszenie jasności satelitów, zminimalizowanie wpływu na astronomię i ochronę naturalnego nocnego nieba, aby wszyscy mogli się nim cieszyć.

Czym kierować się, wybierając dostawcę usług internetowych?Czym kierować się, wybierając dostawcę usług internetowych?Mikołaj Frączak

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

SpaceX wykorzystuje swoje doświadczenie w budowie rakiet i statków kosmicznych, aby zrealizować najbardziej zaawansowany na świecie system Internetu szerokopasmowego. Jako przodujący na świecie dostawca usług umieszczania obiektów komercyjnych na orbicie – i jedyny dostawca rakiet wielokrotnego użytku klasy orbitalnej – SpaceX ma gruntowne doświadczenie zarówno w operacjach statków kosmicznych, jak i operacjach orbitalnych – informuje firma.

Co zawiera zestaw Starlink?

Zestaw Starlink zawiera wszystko, co potrzeba, aby połączyć się z internetem, w tym antenę Starlink, router Wi-Fi, zasilacz, przewody i podstawę. Podstawa służy do instalacji na poziomie gruntu lub do konfiguracji szybkiego startu w celu przetestowania połączenia internetowego. Obecnie nie ma limitów danychRouter WiFi ma jeden port Ethernet (LAN). Jest oznaczony jako AUX i można go używać do przyłączania urządzeń przewodowych (telewizory, komputery PC, urządzenia inteligentne itp.). Jeśli potrzebujecie więcej niż jednego, można kupić przełącznik Ethernet, aby utworzyć dodatkowe porty.

Jak działa usługa?

Usługa jest gwarantowana tylko pod adresem usługi podanym w zamówieniu. Jeśli przeniesiesz Starlink poza zaprogramowany obszar, żaden satelita nie zostanie zaplanowany do obsługi urządzenia Starlink. Zmiana adresu usługi może uniemożliwić powrót na pierwotny adres ze względu na ograniczenia dostępności. Po zaktualizowaniu usługa pod poprzednim adresem zostanie przerwana.Zamówienia są realizowane na podstawie daty pierwszego zamówienia Starlink. Jeśli przeprowadzisz się do nowej lokalizacji, Twoje miejsce w kolejce w nowej lokalizacji będzie nadal oparte na dacie pierwszego zamówienia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!