Czym kierować się, wybierając dostawcę usług internetowych?

Trudno wyobrazić dziś sobie funkcjonowanie bez internetu. Zarówno tego, jaki dostarczają nasi operatorzy GSM, jak i tradycyjnych usług ISP. Czym kierować się przy wyborze dostawcy usług sieciowych? Co wyróżnia najlepsze oferty na rynku?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 11 października 2021

Dobry internet, czyli jaki?

Przyjęło się twierdzić, że dostawcy po prostu oferują nam usługę dostępu do internetu. I kropka. To myślenie, które wciąż jest popularne zwłaszcza wśród osób starszych, które z sobie znanych względów zrezygnowały z rewolucji cyfrowej i przez pewien czas trzymały się z boku, na dystans. 

Jest to niezwykle zubożona definicja. Decydując się na wybór dostawcy usług sieciowych, trzeba wziąć pod uwagę całą gamę zmiennych. W dużej mierze wpływają one na to, czy przygoda z globalną siecią danych będzie dla nas doświadczeniem pozytywnym czy — wręcz przeciwnie — przysłowiową drogą przez mękę.

Bez wątpienia wiele osób stawia znak równości między stwierdzeniem “dobry internet” a “szybki internet”. Trzeba uczciwie przyznać, że jest w tym toku myślenia nieco racji. Zbyt wolne łącze znacząco utrudni nam na przykład dostęp do świata usług VOD. 

Kolejny obszar, który ucierpi na zbyt wolnym łączu, jakie wybierzemy u naszego ISP, to na przykład gry online. Praktyka pokazuje, że jest to też kwestia problematyczna dla wszystkich tych, którzy pracują z dużymi plikami, które są później wysyłane do chmury danych, na przykład w firmie. Dlaczego?

To proste. Im mniejsza przepustowość łącza, tym większe szanse na to, że transfer plików, które zajmują po kilka GB wydłuży się tak mocno, że niemal utracimy kontrolę nad obiegiem danych w firmie. Wszystko to skutkuje tym, że coraz więcej osób patrzy tylko na szybkość łącza.

Jaki rodzaj łącza internetowego jest najlepszy?

Na rynku pozostały już tylko dwie-trzy możliwości wyboru. Niszowym kierunkiem, który sprawdzi się na przykład w terenach oddalonych od cywilizacji, jest łącze satelitarne. W Polsce można już nawet skorzystać z technologii, jaką dostarcza Starlink, firma należąca do Elona Muska. 

Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?Martyna Kowalska

Wciąż można też spotkać się z łączem radiowym. Jest ono dość popularne w małych miejscowościach i wsiach. Technologia jest dość dobrze sprawdzona, więc bez trudu można uzyskać satysfakcjonujące prędkości. Pamiętajmy jednak o tym, że łączność radiowa jest bardzo wrażliwa na pogodę. Przesył może znacznie spadać na przykład podczas opadów deszczu, burz czy mgieł.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Na dziś dzień najlepszym możliwym sposobem jest skorzystanie ze światłowodu. To łącze o wysokiej przepustowości, które niemal nie ma żadnych słabych punktów.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Na pewno warto wybierać tych dostawców, którzy oferują pełne pakiety usług. Dostęp do internetu może iść też w parze z zakupem telewizji kablowej w atrakcyjnej cenie. Dobrze byłoby też, gdyby nasz ISP zapewniał dostęp do w pełni skonfigurowanego sprzętu, na przykład routera. 

Wciąż można też spotkać się z dobrą praktyką, jaką jest możliwość zawarcia umowy na czas nieokreślony, bez kar za jej wypowiedzenie przed czasem, gdyby na przykład okazało się, że usługa nie działa u nas tak, jak tego oczekiwaliśmy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!