WhatsApp wdrożył szyfrowane kopie zapasowe. Jak je włączyć?

WhatsApp uważany jest za jeden z najbardziej bezpiecznych komunikatorów. Jednak do tej pory brakowało mu funkcji szyfrowania zapisywanych danych w chmurze. Oto jak działa nowy sposób zabezpieczeń w aplikacje oraz jak je włączyć.

  • Michał Górecki
  • /
  • 16 października 2021

Bezpieczny WhatsApp, ale z luką

W pełni zaszyfrowane kopie zapasowe danych na WhatsAppie mają jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo komunikatora. Archiwalne dane nie będą już musiały być zapisywane przez użytkowników na Google Dysk czy w iCloud. To spora zmiana dla ponad dwóch miliardów użytkowników na całym świecie.

Jak zapewniają twórcy aplikacji WhatsApp, firma kierowała się prostą ideą: wszystko, co udostępniasz znajomym i rodzinie, ma pozostać między Wami. Dlatego na tym niezwykle popularnym na świecie komunikatorze wprowadzone zostało m.in. domyślne pełne szyfrowanie. Jak informuje należąca do Facebooka firma, obecnie każdego dnia chroni ono więcej niż 100 miliardów wiadomości wysyłanych między ponad 2 miliardami użytkowników.

Zapisane czaty bardziej bezpieczne w chmurze

Wiele osób szukało jednak możliwości utworzenia kopii zapasowych czatów na wypadek utraty telefonu. To,  czego brakowało więc w WhatsApp to szyfrowanie wiadomości archiwalnych. Użytkownicy, chcąc zachować swoje czaty ze znajomymi czy też pracownikami wykorzystywali do tego popularne chmury dostępne choćby za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Mowa tu o Google Cloud czy w przypadku urządzeń Apple – iCloud.

Kiedy aplikacja, jaką pobraliśmy na telefon z sieci, powinna wzbudzać nasze wątpliwości?Kiedy aplikacja, jaką pobraliśmy na telefon z sieci, powinna wzbudzać nasze wątpliwości?Mikołaj Frączak

Bezpieczeństwo tych chmur o ile samo w sobie jest zdaniem ekspertów od cyberbezpieczeństwa wysokie, stało pod względem zapytania w przypadku przenoszenia plików z aplikacji do aplikacji. Wiele osób martwiło się, że dane szyfrowane na komunikatorze, jako archiwum już taki nie są. Na szczęście WhatsApp udostępnił w końcu od lat zapowiadaną dodatkową, opcjonalną warstwę zabezpieczeń, dzięki której kopie zapasowe czatów zapisywane następnie na Dysku Google lub w iCloud są chronione przy użyciu pełnego szyfrowania.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jak zapewnia WhatsApp, żadna inna globalna usługa komunikacyjna o takim zasięgu nie zapewnia tak wysokiego poziomu zabezpieczeń wiadomości, multimediów, wiadomości głosowych, połączeń wideo i kopii zapasowych czatów. Jak wyglądają zabezpieczenia? Każdy użytkownik może zabezpieczyć swoją w pełni zaszyfrowaną kopię zapasową czatu dowolnym hasłem lub 64-cyfrowym kluczem szyfrowania znanym wyłącznie jemu. Ani WhatsApp, ani dostawca usług kopii zapasowych nie będą w stanie odczytać tych kopii zapasowych, ani uzyskać dostępu do klucza wymaganego do ich odblokowania – zapewnia firma.

Jak włączyć szyfrowanie kopii zapasowych w WhatsApp

Tak zwane  szyfrowanie end-to-end dla kopii zapasowej nie działa z automatu. Aby można było korzystać z tego bezpiecznego rozwiązania, należy aktywować tę funkcję. W tym celu należy wyjść w ustawienia, a następnie wybrać ścieżkę Czaty > Kopia zapasowa czatów > W pełni zaszyfrowana kopia zapasowa. Następnie użytkownik, klikając przycisk dalej, będzie mógł wybrać hasło zabezpieczające lub stworzyć klucz szyfrowania. To kilka prostych działań, a może zabezpieczyć zawartość naszych zapisanych czatów.

Niestety nowa funkcja będzie udostępniana stopniowo użytkownikom najnowszej wersji aplikacji WhatsApp. Jeśli korzystacie z WhatsApp’a, warto sprawdzić, czy możecie już skorzystać z szyfrowania kopii zapasowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!