Czy autonomiczne samochody są w Polsce dozwolone?

W Polsce nie można poruszać się samochodami posiadającymi zaawansowane poziomy autonomii po drogach publicznych. Nie oznacza to jednak, że pojazdów autonomicznych na ulicach nie ma wcale. Możliwe jest np., testowanie tego typu samochodów w bezpiecznym środowisku.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 18 października 2021

Jakie są poziomu autonomii pojazdów?

W ramach technologii automatyzacji jazdy wyszczególniono 6 poziomów autonomii pojazdów. Poziom 0 to brak jakiejkolwiek automatyzacji, ale samochody mogą posiadać systemy wspomagania kierowcy – np. ESP, ABS czy tempomat. Tego typu samochody już od lat przemierzają polskie drogi i są dopuszczone do jazdy.

Z kolei poziom pierwszy, oznacza wykorzystanie  automatyzacji jednego elementu wymaganego do prowadzenia pojazdu, np. utrzymywanie stałej odległości od poprzedzającego pojazdu. Choć technologia brzmi podobnie do działania tempomatu, to poruszanie się takich aut po polskich drogach jest niedozwolone.

Poziom drugi autonomii oznacza,  jazdę „półautonomiczną”. Pojazd kontroluje kierunek jazdy, odpowiada za pas ruchu, przyspieszenie, hamowanie i kierowanie, kontroluje odległość od poprzedzających pojazdów. Faktyczne pojazdy autonomiczne lub bezzałogowe to zautomatyzowane pojazdy poziomów 3,4 lub 5. Różnica polega wyłącznie na poziomie wsparcia kierowcy. W przypadku poziomu 3 komputer kieruje pojazdem, ale kierowca w trudnych momentach przejmuje kontrolę. Z kolei poziom 5 oznacza pełną autonomię pojazdu, bez wsparci kierowcy. 

Jaką kamerę do monitoringu najlepiej zastosować?Jaką kamerę do monitoringu najlepiej zastosować?Michał Górecki

Czy w Polsce można prowadzić samochody a autonomiczne?

W tej chwili prawo drogowe w Polsce nie pozwala na jazdę z wykorzystaniem systemu autonomii pojazdu. Prawo o ruchu drogowym zezwala natomiast na testowanie tego typu pojazdów w bezpiecznym środowisku. Mówi o tym m.in. art. 65 k: Prowadzenie prac badawczych związanych z testowaniem

pojazdów autonomicznych w ruchu drogowym na drogach publicznych, w szczególności na potrzeby zastosowania pojazdów autonomicznych w transporcie zbiorowym i realizacji innych zadań publicznych, jest możliwe pod warunkiem spełnienia wymagań bezpieczeństwa i uzyskania zezwolenia na przeprowadzenie tych prac.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Głównym warunkiem jest konieczność zapewnienia, aby w trakcie prowadzenia prac badawczych w pojeździe autonomicznym, w miejscu przeznaczonym dla kierującego, znajdowała się osoba posiadająca uprawnienia do kierowania pojazdem, która w każdej chwili może przejąć kontrolę nad tym pojazdem, w szczególności w razie wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Należy też zapewnić bezwzględne bezpieczeństwo innych uczestnikom ruchu oraz odpowiednio zabezpieczyć o znaczyć obszar testów samochodu autonomicznego.

Czy w Polsce były testowane samochody autonomiczne?

W ostatnich latach przeprowadzono w Polsce kilka testów pojazdów autonomicznych. Wszystkie testy prowadzone były w warunkach bezpiecznych dla uczestników ruchu drogowego i przy zachowaniu odpowiednich wytycznych wynikających z przepisów prawa. Dwa testy autonomicznych busów zostały przeprowadzone w 2019 i 2021 roku w Gdańsku. Jeden autobus poruszał się po terenie ogrodu zoologicznego a drugi po terenie cmentarza. Z kolei w 2019 roku autonomiczny samochód czwartego poziomu Renault EZ-GO został zaprezentowany w Warszawie. W Krakowie testowano innowacyjny projekt w komunikacji miejskiej. Na tory wyjechał tam autonomiczny tramwaj.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!