Jedna ładowarka do wszystkich telefonów? Tak, ale nie w zestawie

Unia Europejska już od wielu lat stara się ujednolicić standard ładowarek do telefonów komórkowych, smartfonów i pozostałych urządzeń mobilnych. Do tej pory udawało się to w szczątkowej formie, ze względu na osobne standardy wykorzystywane przez niektóre firmy chińskie czy też firmę Apple. Wkrótce ma się to zmienić.

  • Michał Górecki
  • /
  • 18 października 2021

USB-C jako standard dla wszystkich ładowarek

UE chce ułatwić życie konsumentom i ograniczyć ilość odpadów, ustanawiając USB-C standardową ładowarką do smartfonów i innych urządzeń mobilnych. To oznacza koniec frustracji związanej z poszukiwaniem odpowiedniej kocówki pasującej do danego modelu telefonu i brak możliwości ładowania urządzenia w wielu miejscach.

Zarówno Parlament Europejski jak i Komisja Europejska od lat próbowała namówić do tego firmy za pomocą dobrowolnych porozumień, co tylko częściowo się udało. Jednak nie wszystkie firmy się zgodziły i dlatego KE wreszcie zaproponowała przepisy dotyczące ustanowienia jednej, wspólnej, standardowej ładowarki. Wybór padł na USB-C, standard działający na rynku od 2014 roku. Dzięki temu USB-C ma stać się standardową ładowarką dla wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i podręcznych konsol do gier wideo.

 Czy USB-C stanie się standardem w smartfonach?

 Czy USB-C stanie się standardem w smartfonach?

Michał Górecki

Od kiedy pojawi się uniwersalna ładowarka do wszystkich telefonów?

Biorąc pod uwagę, że pierwsze plany ujednolicenia standardu ładowarek pojawiły się w propozycjach unijnych polityków już 10 lat temu, trudno mówić tu o szybkim i skutecznym działaniu. W dużej mierze niechętna do wspólnego standardu była między innymi firma Apple, producent telefonów iPhone. KE nie udało się namówić amerykańskiego koncernu, aby podpisać umowę w zakresie wspólnego standardu ładowania na terenie UE.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Stąd pojawił się ostatecznie pomysł zmiany prawa i odgórnego nakazu sprzedaży urządzeń z ujednoliconym standardem. Optymistyczna prognoza przewiduje, że przepisy wejdą w życie w 2024 r. Część ekspertów wierzy, że stanie się to o 2 lata wcześniej i Parlament zakończy prace nad projektem do tego czasu i osiągnie porozumienie z reprezentującą rządy państw UE Radą UE. Jeśli nawet przepisy weszłyby w życie do końca 2022 roku, producenci dostaliby jeszcze 24 miesiące na wdrożenie zmian.

Telefon bez ładowarki w zestawie także standardem?

Uniwersalna ładowarka do każdego urządzenia mobilnego — co to oznacza dla konsumentów? Wydaje się, że UE chce upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Projekt bowiem składa się z dwóch części: jedna to wspólny standard dla kabli i urządzeń, co oznacza, że będą one w przyszłości wymienne. Dzięki temu konsumenci będą mogli ładować swoje urządzenia dowolnym kablem. Druga część projektu to rozdzielenie zakupu produktu od ładowarki.Takie praktyki stosują już producenci sprzętu, w tym Apple.

Dzięki zmianom przepisów unijnych w przyszłości telefony i urządzenia nie będą już automatycznie sprzedawane z kablami, co zmniejszy ilość odpadów elektronicznych. Istnieją różne szacunki, ale często wymieniana liczba to około 1000 ton rocznie. Dla konsumentów oznacza to, że będą musieli kupować kable osobno. Oczywiście nowe prawo ma swoje mankamenty. Po pierwsze pojawiają się zarzuty o hamowanie innowacyjności. Druga kwestia to zarabianie na urządzenia do ładowania, ponieważ wiele z nich jest bardzo awaryjne. Trzecia kwestia to nie ujęcie we wspólnym standardzie np. bardzo popularnych czytników e-booków.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!