Płatność za pomocą twarzy. Czy to bezpieczna technologia?

Moskwa wprowadziła możliwość dokonywania płatności za przejazdy metrem, korzystając z technologii rozpoznawania twarzy. „Face Pay” w wersji po rosyjsku nie znalazł jednak uznania wśród obrońców praw człowieka. Czy technologia wykorzystywana twarzy do płatności w moskiewskim metrze może być niebezpieczna?

  • Michał Górecki
  • /
  • 18 października 2021

Jak działa system rozpoznawania twarzy?

W stolicy Rosji można już śmiało poruszać się po mieście bez portfela, gotówki czy karty kredytowej. Wszystko to za sprawą innowacyjnego systemu płatności, który ujrzał światło dzienne kilka dni temu. Moskiewskie metro wprowadziło system płatności, której można dokonać, wykorzystując technologię rozpoznania twarzy tzw. face recognition. Technologia polega na wykorzystaniu odpowiednich algorytmów do analizy twarzy na podstawie wcześnie dostarczonych zdjęć.

System tworzy mapę punktów na zdjęciu, a następnie generuje unikalny model, szyfrowany kod odpowiadający przeanalizowanym punktom. Wystarczy, że użytkownik „Face Pay” podejdzie do kamery połączonej z systemem detekcji, a oprogramowanie przeanalizuje czy twarz na zdjęciu i w kamerze jest identyczna.

Na czym polega działanie systemu płatności za pomocą rozpoznawania twarzy?

System został wdrożony w ponad 240stacjach metra. Eksperci oceniają, że jest to największe tego typu wdrożeni na wiecie. Jak działa system płatności za pomocą twarzy? Face Pay wymaga od pasażerów metra przesłania zdjęcia do systemu obsługiwanego przez przewoźnika i połączenia swoich kart bankowych i kart metra z aplikacją mobilną. Po dokonaniu weryfikacji i dostarczeniu wszystkich potrzebnych dokumentów trzeba udać się na jedną ze stacji moskiewskiego metra, a następnie podejść do bramek. Wystarczy,że pasażer spojrzy na kamerę umieszczoną nad bramką, a ta otworzy się automatycznie. Z konta klienta zostanie pobrana odpowiednia kwota na podstawie wcześniejszych ustawień. W zależności od nich będzie to bilet jednorazowy lub aktywacja karty miesięcznej.

Czy Apple FaceID jest bezpieczne?Czy Apple FaceID jest bezpieczne?Anna Malinowska

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Czy aplikacja do rozpoznawania twarzy jest bezpieczna?

Warto zauważyć, ze usługa opiera się na przechowywanych zdjęciach w celu potwierdzenia płatności za metro, co jest oczywistym i kluczowym problemem dotyczącym prawa do zachowania prywatności. O ile wprowadzenie tego typu rozwiązań na lotniskach np. w Singapurze czy też w sklepach Amazona w USA budzi mniejsze wątpliwości natury prawnej, to już w przypadku takich państw jak Chiny czy Rosja, niekoniecznie.

Ponad wszelką wątpliwość pewne jest, że rosyjskie służby wykorzystują rozpoznawanie twarzy do inwigilacji społeczeństwa,pod pozorami zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom. Dzięki nowemu rozwiązaniu rosyjskie organy ściągania zdobędą ogromną liczbę danych dotyczących obywateli Moskwy, oraz osób przyjezdnych. O ile zdecydują skorzystać z systemu płatności.

Wobec pojawienia się wątpliwości co do dobrych intencji operatora systemu, moskiewskie metro jak i Departament Technologii Informacyjnych zapewniły, że zdjęcia zebrane za pośrednictwem oficjalnych kanałów nie zostaną przekazane policji, oraz będą w pełni zaszyfrowane. Warto przypomnieć,że technologia rozpoznawania twarzy była głównym narzędziem do poszukiwania uczestników antyrządowych wystąpień w Hongkongu, a także w wielu innych krajach.Obserwatorzy zajmujący się prawami człowieka w Rosji obawiają się jednak, że moskiewski system posłuży temu samemu celowi.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!