Jak zamontować najskuteczniejsze kamery bezpieczeństwa?
Jaką kamerę do monitoringu najlepiej zastosować?
- Michał Górecki
- /
- 27 kwietnia 2021
Monitoring — czy to w firmie, czy w miejscach publicznych — odgrywa bardzo duże znaczenie. Żyjemy w czasach, kiedy kamery stały się już niezwykle powszechne i można spotkać je nie tylko w wielkich aglomeracjach, ale często i we wsiach, gdzie mieszka po kilkaset osób. Wszystko dlatego, że skutecznie pozwalają one troszczyć się o bezpieczeństwo. Jak zamontować kamery bezpieczeństwa, by zapewnić najwyższą skuteczność ich działania?
Jakie kamery zamontować w terenie otwartym, a jakie w pomieszczeniach?
Najważniejsza kwestia to oczywiście odporność takiego urządzenia na warunki atmosferyczne. Klimat w Polsce należy do bardzo dynamicznych, zmiennych. Jednego dnia termometr potrafi wskazać +20 stopni, a kilka dni później zaledwie kilka stopni na plusie w ciągu dnia i kilka stopni poniżej zera w nocy.
Często mierzymy się też ze zbyt dużym nasłonecznieniem lub — wręcz przeciwnie — dużą ilością opadów i sporą wilgotnością względną. Kamera ulokowana w terenie otwartym będzie musiała mierzyć się z tymi czynnikami przez całą dobę, 365 dni w roku.
Nieco inaczej należy podejść do urządzenia, które ulokowane jest w przestrzeni zamkniętej, na przykład na hali magazynowej. Jeśli w budynku jest utrzymywana stała (lub w miarę stała) temperatura, to odpada nam jeden z ważnych czynników przy wyborze urządzenia.
Atrapy kamer bezpieczeństwa. Czy wartoMikołaj Frączak
Kolejne wyzwanie, przed jakim staniemy przy zakupie, wiąże się z odpowiedzią na pytanie, czy urządzenie będzie pracowało w dobrych warunkach oświetleniowych, czy także w nocy. Jeśli kamera ma być ulokowana na zewnątrz, musi wspierać tryb dzień-noc. Jeśli zaś hala magazynowa pracuje na trzy zmiany, ale jest dobrze naświetlona, to urządzenia działające tylko w trybie kolorowym (dnia) wystarczą.
Jakie technologie powinny znaleźć się w kamerach bezpieczeństwa
Wiele zależy od tego, czy kamera ma być urządzeniem autonomicznym, czy też ma nią zarządzać pracownik monitoringu. W tej pierwszej sytuacji warto zastanowić się nad tym, by urządzenie miało tryb detekcji twarzy oraz śledzenia ruchu. Dlaczego? W nocy, na przykład gdy urządzenie wykryje ruch na parkingu, to autonomicznie będzie podążało za ruchomym obiektem, trzymając go w kadrze.
Jeśli kamery są połączone w sieć monitoringu, należy zapewnić szybkie łącze internetowe lub radiowe, które będzie przekazywać sygnał na ekran, w jaki patrzy operator. Zawsze warto postawić na konsolę z joystickiem, która zwiększa swobodę i zakres operowania urządzeniem.
możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODOWyciekły w Twojej firmie dane osobowe
Jak montować kamery?
Najważniejsze jest tak zwane pokrycie obrazem całej strefy, by uniknąć martwych punktów. Taką przestrzenią może być na przykład mur oporowy czy skrzyżowanie ulic za kamienicą. Jeśli kamera zamocowana w jednym punkcie nie łapie tych stref, trzeba poważnie pomyśleć o takim zamontowaniu drugiej, by eliminowała ona jej słabości.
Jeśli chcemy umieścić kamery w przestrzeni publicznej, zawsze warto wysłuchać opinii osób tam mieszkających. Zwykle wiedzą one, gdzie takie urządzenie najlepiej się sprawdzi. Można pomyśleć też o nowoczesnych kamerach z szerokim kątem. Ogranicza to koszty, a jednocześnie zapewnia obraz nieco wyższej jakości. Pamiętajmy też, by uzbroić się w odpowiednio duży dysk do zapisu danych oraz profesjonalne oprogramowanie.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco
z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu
ponownie!
Jeżeli
podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach
społecznościowych.
Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?