Co mi grozi za to, że nie wpiszę się do BDO?

Rejestr BDO to stosunkowo nowa baza danych o odpadach, jakie są wytwarzane przez wybrane firmy. Główną intencją, jaka przyświecała ustawodawcy podczas tworzenia rejestru, było stworzenie elektronicznej, w pełni zautomatyzowanej ewidencji, która miała odpowiedzieć na pytanie, czy firmy postępują z wytworzonymi nieczystościami właściwie. Co grozi firmom, które nie wpiszą się do BDO?

  • Martyna Kowalska
  • /
  • 7 kwietnia 2021

Na jakich zasadach i podstawach prawnych działa rejestr BDO?

Z formalnego punktu widzenia został on uruchomiony 1 stycznia 2018 roku, ale dopiero od 1 stycznia 2020 roku firmy prowadzą w nim ewidencję i szereg działań, które — w rozumieniu ustawodawcy — mają charakter sprawozdawczy. Wokół BDO narosło wiele mitów.

Jednym z tych najczęściej powtarzanych jest konieczność wpisania się tam przez każdą firmę, która działa na terenie Polski. Nie jest to zgodne z prawdą. Oficjalny zbiór informacji jasno odpowiada na tę kwestię. Do BDO muszą dołączyć firmy, które wytwarzają odpady i dokonują ich ewidencji.

W tym samym gronie zalicza się też działalności, które wprowadzają na terytorium RP produkty w opakowaniach, a także opony, oleje smarowe, pojazdy, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie czy akumulatory jak i tych firm, które produkują opakowania i korzystają z nich (import/zakup) w ramach Unii Europejskiej.

Nowe obowiązki informacyjne administratora danychNowe obowiązki informacyjne administratora danych Rafał Stępniewski

Kto jest zwolniony z konieczności dopisywania się do BDO?

Wbrew pozorom, lista jest całkiem długa. Na dziś dzień dotyczy ona między innymi wytwórców odpadów komunalnych, rolników, którzy gospodarują na terenie mniejszym niż 75 ha, chyba że wpisu do BDO wymaga się od nich na podstawie artykułu 51 odpowiedniego aktu prawnego.

Do BDO nie musi też zapisać się żadna osoba fizyczna czy jednostka organizacyjna, która w rozumieniu prawa nie jest przedsiębiorcą. Zwolnione z tego obowiązku są też firmy, które w ramach działalności wytwarzają tylko odpady komunalne i są objęte systemem ich odbioru. 

Z BDO nie muszą też korzystać firmy, które podpiszą odpowiednie umowy, które uregulują kwestię odpadów na przykład na terenie obiektów, jakie są remontowane. W tej sytuacji obowiązek jest automatycznie przekierowywany na podmiot, z którym podpisujemy umowę i to na nim spoczywa ten obowiązek.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Jakie kary grożą za brak wpisu do BDO?

Ustawodawca podchodzi do kwestii ochrony środowiska bardzo poważnie, o czym świadczy długa lista przesłanek, jakie mogą skutkować nałożeniem na nas kary. Co ważne, ta może wynieść nawet milion złotych. Najmniejsza dostępna administracyjnie kara to pięć tysięcy złotych. Jeśli gospodarujemy odpadami niezgodnie ze zgłoszeniem rejestrowym, dodatkowo grozi nam nawet kara aresztu lub grzywny.

Ukaranym można też zostać za brak wniosku o wpis do BDO lub za złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym. Kara za transport odpadów niezgłoszonych w BDO waha się zaś między 2 a 10 tysięcy złotych. Jak widać, o wiele prościej dopisać się do rejestru, bo ewentualne naruszenie obowiązujących w tym zakresie norm prawnych może być o wiele bardziej kosztowne.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Tagi: BDO

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!