Czym jest system POL-on?

System POL-on pomaga w organizacji i integracji wiedzy o polskich uczelniach i instytucjach naukowych, a także stanowi najbogatsze źródło danych o polskiej nauce i szkolnictwie wyższym. W jego bazach znajduje się ponad 10 TB danych o studentach, absolwentach, naukowcach, ich osiągnięciach i publikacjach. POL-on jest jednym z największych systemów na świecie oraz największym w Europie, który gromadzi informacje niezbędne m.in. do wykonywania sprawozdań, ujednolicania i porządkowania procesów zachodzących na uczelniach oraz planowania analiz strategicznych w obrębie nauki i szkolnictwa wyższego.

  • Joanna Gościńska
  • /
  • 20 lutego 2024

Uczelnia pokazana w danych

Ośrodek Przetwarzania Informacji Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) zajmuje się budowaniem systemów informatycznych i oprogramowania dla sektora nauki i szkolnictwa wyższego. Jednym z wiodących produktów OPI jest system POL-on, z którego na co dzień korzystają przedstawiciele świata nauki, biznesu czy dziennikarze.

2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE2(23) 2024 SECURITY MAGAZINE Rafał Stępniewski

System POL-on to uczelnia pokazana w danych, duża baza danych, z której mogą korzystać różne jednostki uczelni, a z drugiej strony system sprawozdawczy, dzięki któremu ta sprawozdawczość przebiega sprawniej i można mieć wgląd też w jej historię – takie korzyści z użytkowania systemu POL-on wymienia dr Aleksandra Burek z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

POL-on codzienne narzędzie pracy

Dla osób, które zajmują się nauką, studiują, prowadzą firmę lub przygotowują materiał prasowy, system POL-on jest niezastąpiony w codziennej pracy. Jest kluczowym narzędziem dla ponad 20 tys. użytkowników z ponad 600 instytucji naukowych i uczelni.

Z systemem POL-on mam do czynienia na co dzień. Pracuje w nim od wielu lat. Jest to jeden z największych systemów, który gromadzi informacje o większości procesów przebiegających w uczelni. Mamy tam informacje o studentach, o pracownikach, o projektach, o wielu innych aspektach pracy dużej uczelni akademickiej – opisuje swoją pracę z użyciem systemu POL-on  Błażej Feret przedstawiciel Politechniki Łódzkiej.

Wielki wyciek danych brytyjskich studentówWielki wyciek danych brytyjskich studentówAnna Petynia-Kawa

Z mojego punktu widzenia bez tego systemu nie moglibyśmy sobie dać rady z procesami, którymi zarządzamy. POL-on spina większość informacji, które my gromadzimy w naszych systemach. Szczególnie że w POL-on i innych systemach OPI są gromadzone informacje nie tylko o bieżącej sytuacji, ale także o losach absolwentów, o perspektywach zatrudnienia i popularności danych kierunków. System OPI jest niezastąpiony w naszej codziennej pracy – dodaje specjalista z Politechniki Łódzkiej.

System POL-on daje możliwość dotarcia do szerokiej bazy informacji, ujednolicania i porządkowania tych informacji, a także planowania rozwoju i analiz strategicznych w obrębie nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!