Czym jest technologia RFID?

Technologia RFID z pewnością wniesie nową jakość do branży kurierskiej. Jej działanie znacznie upraszcza oraz przyspiesza procesy związane z identyfikacją przesyłek. Pozwoli to na lepsze opanowanie tego, gdzie znajduje się przesyłka na różnych etapach jej dostarczania. W ten sposób można na bieżąco reagować na różne, niespodziewane zdarzenia w łańcuchu dostaw.  Wciąż niewiele firm stosuje tą technologię. W Polsce testuje ją z powodzeniem Poczta Polska.

  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 2 lutego 2023

RFID w Poczcie Polskiej. Projekt naukowo-badawczy 

Realizacja projektu wdrożenia technologii RFID w Poczcie Polskiej realizowana jest w partnerstwie z instytucją Łukasiewicz — Poznańskim Instytutem Technologicznym. Jest on odpowiedzialny za wkład naukowo-badawczy. Ponadto odpowiada za część analityczną i scenariusze realizowanych w bieżącym i kolejnym etapie projektu.

Z narodowym kurierem współpracuje także konsorcjum Orange/Hadatap, które jest dostawcą oraz wykonawcą RFID. Projekt naukowo-badawczy RFID współfinansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego łączna wartość to ponad 9 mln zł. 

Dostałeś SMS o "przesyłce z nadwagą"? Skasuj natychmiast!Dostałeś SMS o "przesyłce z nadwagą"? Skasuj natychmiast!Mikołaj Frączak

Na czym polegają testy RFID? 

Testy usługi RFID są prowadzone na przesyłkach paczkowych, paletowych i listowych, które obsługuje Poczta Polska. W celu obsługi paczek na każdej z nich jest specjalna etykieta, która posiada tak zwany znacznik pasywny RFID. Jest on bardzo podobny do tych, których używa się do zabezpieczania towarów. 

W pamięci znacznika są zakodowane wszystkie dane przesyłki. Dzięki temu, od momentu jej nadania, specjalny system anten oraz czytników radiowych śledzi przepływ różnych przesyłek wewnątrz obiektów. Również podczas załadunku i rozładunku. By kontrolować w sposób automatyczny prawidłowość kierowania i ładowania przesyłek, w dokach załadowczych jest specjalny sygnał świetny. Informuje on, czy paczka/list są prawidłowo kierowane. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Allegro wprowadza nową metodę płatnościAllegro wprowadza nową metodę płatnościMichał Górecki

Jakie są wyniki testów technologii RFID? 

Poczta Polska już zauważa szeroko idące korzyści ze stosowania technologii RFID. Jedną z nich jest wyeliminowanie ręcznego skalowania przesyłek. Ponadto zauważono znaczne usprawnienie i uproszczenie procesów operacyjnych, bardziej efektywne sortowanie paczek oraz zwiększenie przepustowości sortowni. 

Warto zaznaczyć, że sieć logistyczna Poczty Polskiej to 14 sortowni regionalnych. Dochodzi do tego 13 sortowni lokalnych. Do tego należy doliczyć 7600 placówek pocztowych ulokowanych w całym kraju. Daje to ogromne możliwości testowania najnowszych technologii.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!