Czym są otwarte dane i jak z nich korzystać?

Coraz więcej urzędów, czy instytucji kultury udostępnia swoje zbiory w portalach publicznych z otwartymi zasobami — informuje serwis rządowy Cyfryzacja KPRM.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 13 lipca 2022

 Jedni robią to z oszczędności i wygody, by ograniczyć liczbę wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji sektora publicznego. Inni decydują się na udostępnienie zasobów ze względów bezpieczeństwa i przechowują tam kopie swoich cennych zbiorów. Pod hasłem: „Dane na poziome” mówimy więcej o tych, którzy udostępniają i dbają o jakość danych w portalach publicznych dane.gov.pl i kronika.gov.pl.

Otwarte daneDane w portalu dane.gov.pl zamieszcza już ponad 200 dostawców z administracji rządowej i samorządowej, w tym ministerstwa, inne urzędy centralne i gminy. Tutaj znajdziecie listę tzw. dostawców danych i sprawdzicie kto i co właśnie opublikował. Portal gromadzi ponad 27 tysięcy zasobów, w tym blisko 450 API oraz ponad 1,5 tysiąca danych na najwyższych tj. czwartym i piątym poziomie otwartości.

Dane dla biznesu

Sektor kreatywny poszukuje danych udostępnionych w szczególności poprzez API, które można pobrać i wykorzystać w aplikacjach czy usługach. Tu warto zwrócić uwagę na nowe, ciekawe bazy, opracowane przez partnerów projektu „Otwarte dane plus”.

Wśród nich znajdziecie dane turystyczne z Ministerstwa Sportu i Turystyki, tj. API do Systemu Rejestrów w Turystyce, API do Dziedzinowych Baz Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego, czy dane budżetowe z bazy TREZOR 3.0 Ministerstwa Finansów. Warto przypomnieć, że zarówno korzystanie jak i zamieszczenie danych w portalu dane.gov.pl jest bezpłatne.

Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Elon Musk zrezygnował z zakupu Twittera. Czy zapłaci karę finansową?Michał Górecki

Kursy i szkoleniaJakość danych w portalu zależy od ich odpowiedniego przygotowania przez dostawców. Mogą oni liczyć na pomoc zespołu otwartych danych z Kancelarii Premiera, który zapewnia kursy, szkolenia i materiały e-learningowe oraz wsparcie merytoryczne. W Akademii Otwartych Danych, czyli ośmiu specjalistycznych kursach dotyczących otwierania danych wzięło udział ponad 150 pracowników administracji centralnej, odpowiedzialnych za udostępnianie danych w swoich instytucjach.

Dostawcy danych mogli ponadto liczyć na wsparcie analitycznie ekspertów Laboratorium Otwartych Danych. Opracowali oni szereg raportów w zakresie prawnym, technicznym i bezpieczeństwa otwierania informacji sektora publicznego do ponownego wykorzystywania. Efekty prac Laboratorium w postaci raportów można zobaczyć na dane.gov.pl. Dla dysponentów danych, którzy nie brali udziału w kursach, przygotowano multimedialne materiały szkoleniowe, które krok po kroku prowadzą przez proces otwierania danych.

Otwarte zasoby

Otwarte dane mogą przybierać różne postaci. W maju tego roku Kancelaria Premiera uruchomiła największą platformę cyfrowych dzieł, dostępnych od ręki, w jednym miejscu, czyli kronika.gov.pl. Pod nazwą KRONIK@ kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury.

To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. KRONIK@ to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie znajdziemy książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Portal zgromadził dotąd blisko 4,5 miliona cyfrowych obiektów, więc jest w czym wybierać, a liczba zbiorów szybko rośnie. Za ich jakość odpowiadają instytucje nauki i kultury, które dołączają do portalu KRONIK@. Jako pierwsze swoje zbiory udostępniają: Biblioteka Narodowa, Archiwa Państwowe i Muzeum Narodowe w Krakowie.

Źródło: Cyfryzacja KPRM, gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!