Dobry hosting - o czym warto pamiętać przy wyborze?

Obecność naszej firmy w sieci to podstawa. Jeśli chcemy mieć stronę firmową, musimy wykupić hosting, czyli przestrzeń, gdzie następnie zostanie umieszczona nasza witryna. O czym warto pamiętać przy wyborze?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 6 czerwca 2021

Dobry hosting, czyli jaki?

W sieci można znaleźć dziesiątki, a może i setki ofert firm hostingowych. Oferują nam różne plany taryfowe, różne ilości miejsca, a także liczne promocje. W takim natłoku bardzo łatwo o błąd i związanie się z firmą, która nie będzie w stanie zapewnić nam najwyższej jakości świadczonych usług. 

Kiedyś dobre oferty hostingowe rozpoznawało się po tym, że planów taryfowych było kilka, a nawet i kilkanaście. Z biegiem czasu coraz większą rolę zaczęła odgrywać miniaturyzacja. W praktyce wystarczy nam wybór między pięcioma planami, by jak najszybciej dopasować ten skrojony idealnie dla nas.

Wiele firm bardzo chwali się ogromną przestrzenią dyskową, jaką daje swoim klientom. Oferty z nawet 100 GB miejsca w zaskakująco niskiej cenie nie dziwią już niemal nikogo. Czy ilość miejsca faktycznie odgrywa kluczowe znaczenie?

Niekoniecznie. Praktyka wielu firm pokazała, że podczas wyboru hostingu ilość miejsca na dane odgrywa raczej znaczenie drugorzędne. Bezpieczna ilość miejsca na pliki, która wynosi choćby 5-10 GB to w zdecydowanej większości serwisów ilość w pełni wystarczająca.

Dobry hosting na naszą stronę WWW — na co warto patrzeć?

Na pewno na ceny. Tutaj jednak trzeba rozgraniczyć ceny promocyjne od tych, które będziemy musieli uiszczać po zakończeniu okresu promocyjnego. Praktyka wielu przedsiębiorców pokazała, że różnica między nimi potrafi być ogromna.

Jak założyć fanpejdż na FBJak założyć fanpejdż na FBMartyna Kowalska

Skutkuje to tym, że czasem lepiej (a i taniej) zapłacić o kilka złotych więcej co miesiąc, niż cieszyć się symboliczną opłatą przez pierwszy kwartał, a następnie musieć płacić horrendalnie wysokie ceny za usługi, które wiele innych firm zapewni nam w niższej cenie.

Zawsze warto docenić też autoinstalatory popularnych platform, z którymi spotykamy się w sieci. Znacznie uprości nam to postawienie serwisu od podstaw. Jeśli kilkoma kliknięciami z poziomu panelu administratora możemy zainstalować Joomlę, Wordpressa czy certyfikat Let’s Encrypt, to jest to atut sam w sobie.

Przyjrzyjmy się też uważnie temu, czy serwis ma jakieś duże ograniczenia w zakresie miesięcznej przepustowości, czyli transferu. Im mniej transferu mamy do wykorzystania, tym gorzej. Idealną sytuacją byłby brak limitów, jednak niewiele firm hostingowych ma takie oferty w niższych planach taryfowych.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Wybierając hosting, pamiętajmy o cenach domen!

Bardzo często spotykamy się z promocją, gdzie w zamian za zakup hostingu możemy otrzymać domenę za złotówkę lub dowolną symboliczną kwotę. Warto podchodzić do takich ofert z ograniczonym zaufaniem. Dlaczego? Ponieważ czasem koszt odnowienia takiej domeny po roku może być zaskakująco wysoki.

Warto przyjrzeć się tabelom opłat w cenniku i upewnić się, że kwota odnowienia domeny z wybraną końcówką (.pl,.eu lub dowolnej innej) nie jest zbyt wysoka względem ofert konkurencji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!