Droid od Hyundaia jako wózek spacerowy, wesprze też osoby starsze. Jak działa ten robot?

Specjalny robot skonstruowany przez firmę Hyundai,  może być wykorzystywany jako urządzenie do poruszania się dla osób starszych lub niepełnosprawnych, a także jako wózek spacerowy, pojazd rekreacyjny lub pojazd do zadań specjalnych.

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 20 grudnia 2021

Hyundai Motor Group zaprezentował Mobile Eccentric Droid, w skrócie MobED, nową platformę mobilną do wszechstronnych zastosowań.

Mobile Eccentric Droid (MobED) ma niski i płaski korpus, a także cztery unikalnie rozmieszczone koła, które poruszają się całkowicie niezależnie. Platforma jest przeznaczona do zadań wymagających największej stabilności i dużej zwrotności, a dzięki regulowanemu rozstawowi osi i elastycznym kątom skrętu może być wykorzystywana w wymagających sytuacjach. Zastosowanie tej high-techowej platformy można rozszerzyć o systemy załogowe i bezzałogowe.

Jak wygląda droid od Hyundaia?

MobED posiada innowacyjną konstrukcję. Płaskie, prostokątne nadwozie zamontowano na czterech dużych kołach z niezależnym zawieszeniem, które umożliwia optymalną postawę korpusu i stabilny ruch nawet na pochyłych i nierównych nawierzchniach. Zawieszenie to umożliwia platformie poruszanie się w skomplikowanych środowiskach miejskich poprzez swobodną regulację rozstawu osi i kątów skrętu.

Wyposażenie robota

Dzięki wyposażeniu w innowacyjne technologie – zaawansowany napęd „Eccentric Wheel”, działający na zasadzie mimośrodu, czy zaawansowane technologicznie systemy sterowania, hamowania i kontroli wysokości – MobED dostosowuje się do sytuacji i przyjmuje optymalną postawę na różnych nawierzchniach i w różnych środowiskach. Trzy silniki zamontowane przy kołach zapewniają moc i precyzyjne sterowanie kołami, kontrolując jednocześnie ogólną postawę korpusu.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Smart home: ile kosztuje zestaw smart home?Smart home: ile kosztuje zestaw smart home?Mikołaj Frączak

Sterowanie droidem

Inteligentna konstrukcja każdego koła z indywidualnymi układami wspomagania i sterowania umożliwia obracanie w miejscu i ruch wielokierunkowy, co pozwala na wysoce efektywną mobilność nawet w wąskich miejscach. Innowacyjny system kontroli postawy, oparty na mechanizmie mimośrodowym, minimalizuje wibracje korpusu, dostosowując wysokość każdego koła do aktualnej nawierzchni. Jego 12-calowe pneumatyczne opony dodatkowo pochłaniają wstrząsy i wibracje.

Wymiary urządzenia

MobED ma 67 cm długości, 60 cm szerokości, 33 cm wysokości i waży 50 kg. Rozstaw osi zwiększa się do 65 cm, zapewniając optymalną stabilność podczas szybkiej jazdy, a także zmniejsza się do 45 cm, umożliwiając manewry przy niskich prędkościach, w bardziej skomplikowanych warunkach. Jego maksymalna prędkość to 30 km/h, a akumulator o pojemności 2 kWh pozwala na około cztery godziny jazdy na jednym ładowaniu.

Zastosowanie robota

Zaprojektowany z myślą o pełnej wszechstronności i modułowości, MobED może być wykorzystywany do różnych zastosowań, w zależności od zamontowanego na nim urządzenia. Hyundai oczekuje, że dzięki możliwości regulacji kół, kompaktowym rozmiarom korpusu i niskim wibracjom stanie się ona optymalnym rozwiązaniem technologicznym dla sprzętu dostawczego, filmującego i dla robotów-przewodników.

Dzięki wyjątkowej zwrotności platforma może być również wykorzystywana do robotów usługowych, które mogą pracować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.MobED może być wykorzystywany jako urządzenie do poruszania się dla osób starszych lub niepełnosprawnych, kiedy platforma zostanie na tyle zwiększona, aby zmieścił się na niej człowiek. Może być również używana jako wózek spacerowy, pojazd rekreacyjny lub pojazd do zadań specjalnych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!