Smart home: ile kosztuje zestaw smart home?

Inteligentne domy cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony użytkowników. Rośnie też liczba odpowiednich urządzeń, które powinny uczynić nasze życie nieco łatwiejszym. Czy stworzenie swojego inteligentnego systemu smart home będzie kosztować nas dużo?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 września 2021

Czym jest smart home?

Smart home jest to zespół sprzętów, które potrafią między sobą wymieniać informacje, a w efekcie zarządzać swoją wspólną pracą i ją optymalizować. Można to świetnie opisać na przykładzie inteligentnego robota sprzątającego oraz wchodzącego w skład zestawu, narzędzia do mopowania.

Sprzątanie musi przebiegać według jasno określonego planu. Najpierw wyjeżdża robot sprzątający. Usuwa on wszystkie zanieczyszczenia, jakie znajdują się na naszym metrażu, a następnie podjeżdża do stacji ładującej, by uzupełnić ogniwa akumulatorów.

Właśnie w tym miejscu wymieniana jest informacja z inteligentnym mopem. Jego jednostka sterująca dostaje raport o tym, że zakończyło się już sprzątanie “na sucho” i że można teraz przystąpić do sprzątania posesji na mokro, z wykorzystaniem wspomnianego mopa. 

Smart home z założenia bazuje na sieci WiFi. To właśnie w ramach jednej sieci wszystkie sprzęty komunikują się ze sobą i wymieniają informacje. Wyróżniamy sieci, które składają się z tak zwanego HUB-a komunikacyjnego oraz takie, które bazują tylko i wyłącznie na dedykowanej aplikacji. 

Czy można stworzyć smart home między urządzeniami różnych producentów?

Może zdarzyć się sytuacja, kiedy wybrany producent ma w swojej ofercie na przykład doskonałe żarówki LED, które mają małe zużycie mocy, ale na próżno szukać w jego ofercie robotów sprzątających czy na przykład smart-włączników światła. Co wtedy?

Na szczęście powoli znikają obostrzenia i dziś coraz więcej sprzętów jest kompatybilnych z Google Home. To właśnie Google świetnie zarządza takim ekosystemem. Co warto podkreślić, Asystent Google obsługuje język polski, więc komunikacja głosowa nie wymaga znajomości języka angielskiego. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Niestety, ale trzeba sobie też zdawać sprawę z tego, że nie wszystkie sprzęty uda się zintegrować w jednej konkretnej platformie. Właśnie tutaj z pomocą przychodzą nam konfigurowalne HUB-y. To prosty i stosunkowo tani sposób na to, by nasz ekosystem (nawet, jeśli składa się z urządzeń różnych firm) zaczął ze sobą “rozmawiać”.

Czy da się zarządzać smart home na odległość?

Tak, zdecydowanie. To jeden z filarów smart home, który wpływa na jego rosnącą popularność. Możemy na przykład włączyć pralkę po wyjściu z domu, ustawić termostaty w taki sposób, by pobór ciepła pod naszą nieobecność był jak najmniejszy czy zarządzać oświetleniem, na przykład wybierając jego temperaturę barwową, kolor czy jasność. Możliwości są ogromne.

W zależności od preferencji użytkownika możemy nawigować z użyciem Google Home lub korzystając z wielu różnych aplikacji różnych firm. Paradoksalnie, mając na uwadze, że Google Home miewa czasem swoje humory, to nawigacja z wykorzystaniem dedykowanego oprogramowania wcale nie musi być tak kłopotliwa, jak mogłoby się nam wydawać.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!