Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego przez internet?

Odpis aktu stanu cywilnego jest wymagany przez niektóre instytucje. Są trzy sposoby na uzyskanie go. Można go uzyskać w urzędzie, listownie bądź przez internet. rn

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 12 kwietnia 2022

Jak uzyskać odpis aktu stanu cywilnego?

Niektóre instytucje wymagają odpisu aktu stanu cywilnego w celu np. dodatkowego potwierdzenia tożsamości. Dla przypomnienia, akt stanu cywilnego to akt urodzenia, małżeństwa lub zgonu. Żeby go uzyskać można udać się osobiście do urzędu lub wysłać do niego listownie wniosek o udostępnienie takiego odpisu.Możliwe jest jednak uzyskanie go zdalnie, przez internet. Od 2021 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wraz z Cyfryzacją KPRM wdrożyły e-usługę składania internetowego wniosku o uzyskanie odpisu aktu cywilnego. Jak to zrobić?

Kto może uzyskać odpis przez Internet?

Każda osoba, której akt dotyczy, oraz osoby, które są do tego upoważnione (czy to przez ustawę czy przez osobę, której akt dotyczy). Żeby uzyskać odpis aktu stanu cywilnego za pomocą e-usługi wymagane jest posiadanie profilu zaufanego.

Jak złożyć wniosek o odpis aktu cywilnego przez Internet — krok po krokuŻeby złożyć wniosek online, należy przejść do strony gov.pl Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu). Na stronie są najważniejsze informacje dotyczące e-usługi oraz szczegółowe instrukcje jak złożyć wniosek i jakie dokumenty będą do tego wymagane.

Przejdź do strony gov.pl “Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu)”, następnie kliknij przycisk Wyślij wniosek. Nastąpi przekierowanie, gdzie wymagane jest zalogowanie się profilem zaufanym lub e-dowodem. Po zalogowaniu przejdziesz do wniosku.Wybierz, w jaki sposób chcesz odebrać odpis aktu.

250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?250 zł na zakup telewizora. Do kiedy można zrealizować świadczenie?Mikołaj Frączak

Można to zrobić:

- osobiście

– w dowolnym USC, do którego wysyłasz wniosek, 

- pocztą tradycyjną

– na adres, który podasz we wniosku (nie zapłacisz za przesyłkę),

- na swoją skrzynkę Gov (ePUAP). Ważne:

Na skrzynkę nie dostaniesz wielojęzycznego odpisu skróconego.

- Wypełnij wniosek. Wpisz dane i dołącz wymagane załączniki.

- Wybierz cel wydania odpisu (w niektórych sytuacjach wymagane będzie uzasadnienie).

- Jeśli opłata za odpis jest wymagana – wybierz sposób płatności.

Można dokonać płatności online za wydanie odpisu! Koszt wynosi 22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (także za odpis wielojęzyczny w formie papierowej) lub 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

Dodatkowo, sprawdź:- czy urząd, do którego składasz wniosek, przyjmuje płatności online,- czy twój bank udostępnia taką płatność. Uwaga! opłata za odpis aktu zostanie powiększona o koszt poniesiony przez operatora płatności (59 groszy).- Odpis aktu możesz dostać bezpłatnie-sprawdź na stronie w jakich sytuacjach

Sprawdź wniosek. Podpisz go elektronicznie w wybrany sposób:- podpisem zaufanym,- kwalifikowanym podpisem elektronicznym (jeśli wybierzesz płatność online, ta opcja będzie niedostępna).

Jeśli wniosek zostanie poprawnie wypełniony i wysłany do urzędu – na swoją skrzynkę Gov (ePUAP) dostaniesz urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Źródło: gov.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!