Edytory dokumentów online — czy to pełnoprawne zamienniki dla pakietów biurowych?

Praca z dokumentami wciąż pozostaje jednym z głównych zastosowań wielu komputerów na całym świecie. Zarówno urządzeń stacjonarnych, jak i laptopów. Co więcej, coraz częściej spotykamy się też z nią na tabletach i smartfonach. Czy warto zaufać edytorom dokumentów online?

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 28 lipca 2021

Jakie są rodzaje edytorów dokumentów?

Warto rozpocząć od tego, że edytor dokumentów (bez względu na to, czy są to dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne czy narzędzia do prezentacji) to bardzo powszechne, w pewnym sensie uniwersalne aplikacje, które można odnaleźć na wszystkich wiodących systemach operacyjnych.

Znajdziemy je zarówno w ekosystemie stworzonym przez Microsoft, jak i wśród oprogramowania, jakie jest dostępne dla Apple MacOS czy iOS. Co więcej, pakiety biurowe są wspierane przez wszystkie (lub niemal wszystkie) systemy z rodziny Linux.

Widać więc dość wyraźnie, że w tym ujęciu są to narzędzia, które są niezwykle powszechne, zupełnie jak przeglądarki internetowe. Ma to wiele zalet, jednak może też generować pewne problemy. Można tu wskazać na przykład na kwestię kompatybilności plików.

Dlaczego to tak ważne? Jeśli nasz pakiet obsługuje stary format.doc, ale nie radzi już sobie z.docx,.rtf czy.odt, to część plików, jakie otrzymamy na przykład za pośrednictwem poczty e-mail, będzie dla nas niemożliwa do otworzenia. To zaś może generować wiele problemów.

Przed wyborem idealnego pakietu biurowego powinniśmy upewnić się, że jest on w możliwie jak największym stopniu uniwersalny. Nawet jeśli nie pozwala na otworzenie lub zapisanie pliku w formacie.rtf, to byłoby świetnie,l gdyby istniała wtyczka, rozszerzenie lub oficjalny konwenter, który da nam taką możliwość.

Czym kuszą pakiety biurowe online?

Na pewno trzeba wskazać na bezproblemowy dostęp. Nie musimy mieć fizycznie dostępnej aplikacji na naszym komputerze. Musimy tylko znać swój login i hasło do usługi, by móc zalogować się i kontynuować pracę z plikiem z dowolnego miejsca na świecie, gdzie tylko jest dostęp do internetu. To gigantyczne ułatwienie.

Czy mogę samodzielnie zutylizować dokumenty firmowe?Czy mogę samodzielnie zutylizować dokumenty firmowe?Martyna Kowalska

Warto odnotować też, że jeden z najlepszych pakietów tego typu — Google Docs — z biegiem czasu został zaktualizowany i pozwala nawet na pracę z plikami w trybie offline. Pamiętajmy jednak, że taka praca wymaga późniejszego pobrania i zapisania (lub nadpisania) pliku na dysku.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Dwa główne pakiety: Microsoft Office 365 oraz wspomniany wcześniej Google Docs dają dostęp do edycji zarówno plików tekstowych, jak i arkuszy kalkulacyjnych oraz prezentacji. Funkcji przybywa bardzo szybko. Obie aplikacje w pełni wspierają język polski. 

Czy pakiet online jest lepszy od tradycyjnego edytora na komputerze?

Trudno o udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli tylko generujemy tekst lub wprowadzamy dane do tabel, to raczej nie odczujemy żadnego spadku komfortu naszej pracy. Jeśli jednak umieszczamy w plikach wiele rozbudowanych grafik czy łączymy je później z innymi narzędziami, to może okazać się, że tradycyjny pakiet biurowy da nam nieco więcej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!