Ericsson Mobility Report: 5G stanie się dominującą technologią dostępu mobilnego

Według szacunków przedstawionych w najnowszym raporcie Ericsson Mobility Report, do końca 2027 roku liczba subskrypcji 5G na całym świecie wyniesie 4,4 miliarda. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 25 lutego 2022

Ericsson Mobility Report to jedna z wiodących dostępnych analiz ruchu mobilnego, zawierająca dokładne pomiary wykonywane na sieciach działających na całym świecie. Raport wykorzystuje te pomiary i analizy wraz z wewnętrznymi prognozami i innymi badaniami na ten temat w celu pokazania obrazu aktualnego ruchu sieciowego oraz najnowszych trendów technologicznych.

Subskrypcje usług mobilnych

Według szacunków przedstawionych w najnowszym raporcie Ericsson Mobility Report, do końca 2027 roku liczba subskrypcji 5G na całym świecie wyniesie 4,4 miliarda, co stanowi 49 procent wszystkich subskrypcji mobilnych. 5G stanie się dominującą technologią dostępu mobilnego w 2027 roku.

Subskrypcje 4G wzrosły o około 48 milionów w ciągu kwartału i obecnie wynoszą ponad 4,6 miliarda w trzecim kwartale. Przewiduje się, że subskrypcje 4G osiągną szczyt na poziomie 4,7 miliarda w czwartym kwartale 2021 r., a następnie spadną do około 3,3 miliarda do końca 2027 r., gdy abonenci migrują do 5G. Subskrypcje 3G spadły o 45 milionów, podczas gdy subskrypcje tylko GSM/EDGE spadły o 43 miliony w ciągu kwartału.

OPPO Find N. Oto, jak wygląda pierwszy składany smartfon firmyOPPO Find N. Oto, jak wygląda pierwszy składany smartfon firmyMikołaj Frączak

W IV kwartale 2021 r. łączna liczba subskrypcji usług mobilnych osiągnęła 8,2 mld.

Największy przyrost subskrypcji odnotowały Chiny (+5 mln), następnie Stany Zjednoczone (+4 mln) i Pakistan (+3 mln). Globalne nasycenie rynku abonenckiego wyniosło 104 procent. Liczba abonamentów mobilnych usług szerokopasmowych wzrosła w ciągu kwartału o około 80 mln i osiągnęła liczbę 6,9 mld. Jest to wzrost o6procent rok do roku. Mobilny internet szerokopasmowy stanowi 85 procent z wszystkich subskrypcji usług mobilnych.

W ciągu kwartału liczba subskrypcji 5G wzrosła o 98 milionów, podnosząc ich sumę do 660 milionów. 200 dostawców usług komunikacyjnych uruchomiło komercyjne usługi 5G, a co najmniej 20 uruchomiło sieci 5G (SA). Liczba subskrypcji LTE wzrosła o 35 mln, osiągając sumę 4,7 mld, co stanowi 57% wszystkich abonamentów mobilnych. Subskrypcje WCDMA/HSPA spadły o 51 milionów. Subskrypcje GSM/EDGE spadły o 52 miliony w ciągu kwartału.

Liczba unikalnych abonentów telefonii komórkowej wynosi około 6 miliardów. Różnica między liczbą subskrypcji a liczba abonentów wynika z nieaktywnych subskrypcji, posiadania wielu urządzeń i/lub optymalizacji subskrypcji dla różnych rodzajów połączeń.

Internet rzeczy i 5G

Nowe prognozy potwierdzają znaczne przyspieszenie wdrażania rozwiązań massive IoT w nadchodzących latach, obejmujących zastosowania takie jak ubieralne urządzenia z kategorii e-zdrowia, śledzenie aktywów logistycznych, monitorowanie środowiska i inteligentne liczniki, a także inteligentne śledzenie produkcji i urządzenia monitorujące. Zgodnie z prognozami, przypadki wdrożenia Massive IoT do 2027 roku będą odpowiadać za 51 proc. wszystkich komórkowych połączeń internetu rzeczy.

Przewiduje się, że w tym samym okresie prognoz połączenia FWA wzrosną niemal trzykrotnie — z 88 milionów na koniec 2021 roku do około 230 milionów w 2027 roku. Prawie połowa tych połączeń będzie realizowana przez sieci 5G.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!