Jakich haseł szukają użytkownicy w Google?

W tym roku internauci i internautki z całego świata emocjonowali się sportowymi wydarzeniami. Hasło Euro 2020 znalazło się na pierwszym miejscu polskiego zestawienia Google — Rok w wyszukiwarce.

  • Michał Górecki
  • /
  • 8 grudnia 2021

Na globalnej liście mistrzostwa Europy uplasowały się na piątym miejscu. Cały świat podbił serial z Korei — Squid Game. Produkcja pokazująca grę o przetrwanie zagościła na listach haseł zyskujących na popularności na całym świecie — w Polsce zajęła szóste miejsce. Nie zabrakło haseł i pytań związanych z pandemią COVID-19, szczególnie tych dotyczących szczepień. Polscy użytkownicy internetu szukali również informacji o spisie powszechnym czy o wydarzeniach w Afganistanie. Polowali też na lody Ekipy.

Jak co roku Google prezentuje listy haseł najszybciej zyskujących na popularności — zestawienie Rok w wyszukiwarce. Co interesowało internautów i internautki w Polsce i na świecie w 2021 roku? Pandemia COVID-19 wprowadziła wielki chaos — odwoływano wiele festiwali, imprez, w tym wydarzeń sportowych. Nie dziwi więc fakt, że w tym roku fani sportu uważnie śledzili różnego rodzaju rozgrywki i mecze. W Polsce najpopularniejsza okazała się piłka nożna.

Hasło Euro 2020 znalazło się na pierwszym miejscu głównej listy podsumowania. Na świecie wyszukiwano także hasła związane z koszykówką (NBA) czy rozgrywkami w krykieta (T20 World Cup). Na polskiej liście pojawiły się również osoby, które odeszły: Krzysztof Krawczyk (2. miejsce) oraz Kamil Durczok (5. miejsce). W TOP 10 znaleźć można także hasła związane ze zdrowiem i szczepieniami: pacjent gov (4. miejsce) oraz loteria szczepionkowa (7. miejsce). W zestawieniu znalazły się dwa fenomeny — serialowy i marketingowy. Koreańska produkcja Squid Game podbiła internet (6. miejsce). Niewiele mniejszym zainteresowaniem cieszyły się lody Ekipy. Hasło to zamyka polskie zestawienie, ale także otwiera inne. Gdzie można kupić lody Ekipy? — to pytanie na pierwszym miejscu w kategorii Gdzie…?.

Najszybciej zyskujące na popularności w 2021 r.W zeszłym roku doniesienia medialne zdominował koronawirus. W tym roku zestaw tematów jest o wiele bardziej różnorodny. Pierwsze miejsce w kategorii Tematy, o których się mówiło zajął odbywający się raz na 10 lat obowiązkowy spis powszechny. W Polsce uwaga skupiona była również na szczepieniach (3. miejsce), sytuacji na granicy polsko-białoruskiej (6. miejsce), a także na akcji Media bez wyboru (7. miejsce).

W TOP 10 znaleźć również można tematy gospodarcze — dyskutowano o Nowym Ładzie (9. miejsce) i podatku cukrowym (10. miejsce). Nie zabrakło też kultury; sporo emocji wzbudził Konkurs Chopinowski (8. miejsce), który — podobnie jak wiele innych wydarzeń — odbył się w tym, a nie zeszłym roku. W zestawieniu nie zabrakło zagranicznych tematów: wielki kontenerowiec ugrzązł w Kanałe Sueskim, blokując główną trasę wodną globalnego handlu (4. miejsce), a w Afganistanie władzę przejęli Talibowie (2. miejsce). Sytuacja w tym kraju była szeroko opisywana i komentowana na całym świecie, dlatego temat Afganistanu znalazł się na szczycie globalnej listy.

Pandemia COVID-19

Pandemia wciąż trwa — cały czas Polki i Polacy sprawdzają informacje związane z bieżącą sytuacją. Ogromną popularnością cieszyła się usługa Internetowego Konta Pacjenta. Hasło Pacjent gov znalazło się na pierwszym miejscu pandemicznej listy. Druga pozycja to loteria szczepionkowa. Internauci i internautki sprawdzali również m.in. aktualnie obowiązujące obostrzenia (6. miejsce), a także informacje dotyczące paszportu covidowego (10. miejsce).Ludzie wokół nasJak zawsze, wśród wpisywanych w wyszukiwarkę haseł, znalazło się sporo nazwisk — wyszukiwano informacje zarówno o ludziach, którzy odeszli, jak i o tych, którzy zaistnieli z przeróżnych powodów w świadomości internautów.

Na czele polskiej listy Ludzie pojawił się duński piłkarz Christian Eriksen. Zainteresowaniem cieszył się także trener reprezentacji Polski w piłce nożnej — Paulo Sousa (3. miejsce) czy tenisistka Iga Świątek (5. miejsce). Poza wymienioną wyżej trójką w zestawieniu znaleźć można między innymi Natsu (2. miejsce), Daniela Obajtka (6. miejsce) czy Piotra Fronczewskiego (7. miejsce). Niedawna tragedia na planie westernu “Rust” spowodowała, że amerykański aktor, Alec Baldwin, pojawił się na pierwszym miejscu globalnej listy Ludzie oraz na ósmym w Polsce.

W tym roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci. Na liście tych, którzy odeszli znalazł się piosenkarz Krzysztof Krawczyk (1. miejsce), dziennikarz Kamil Durczok (2. miejsce) oraz aktor Krzysztof Kowalewski (3. miejsce). Dwa nazwiska połączyły polskie i globalne zestawienie: książę Filip oraz raper DMX.

Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?Rafał Stępniewski

Co nam w duszy gra?

Ten rok obfitował również w interesujące wydarzenia muzyczne, pojawiło się także wiele nowych hitów. Największą popularnością w wyszukiwarce Google cieszył się raper Mata, który zajął 1. miejsce na liście muzyków i zespołów muzycznych, wysoko uplasowały się również jego utwory: tekst do Patoreakcji był najchętniej wyszukiwanym tekstem w mijającym roku, a na 3. miejscu znalazł się tekst Kiss Cam.

Tegoroczny koncert Maty na bemowskim stadionie znalazł się na 2. miejscu zestawienia Koncerty, ustępując jedynie miejsca koncertowi Sobla 2021 (1. miejsce). Wśród wykonawców muzycznych ogromną popularnością cieszyli się również tegoroczni zwycięzcy Eurowizji — zespół Måneskin (2. miejsce) oraz raperka Young Leosia (3. miejsce). Coś dla kinomanów i serialomaniaków Jakie filmy i seriale zdobyły uwagę internautów? W Polsce na czele kategorii Filmy znalazła się długo wyczekiwana ekranizacja Diuny (3. miejsce na świecie). Spore zainteresowanie wzbudził również film Dziewczyny z Dubaju (2. miejsce).

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Popularna okazała się czwarta część serii Listy do M (6. miejsce), obrazy Patryka Vegi Small world (3. miejsce) i Oczy diabła (4. miejsce) czy film Furioza (8. miejsce). Wśród zagranicznych produkcji w TOP 10 znajdziemy filmy takie jak: Cruella, Eternals, Venom 2 czy Obecność 3. W globalnym zestawieniu nie zabrakło Czarnej Wdowy czy Czerwonej noty. A jakie seriale interesowały Polaków i Polki? Zwycięzca to Squid Game. Koreański serial o grze podbił internet. Wiele emocji i zainteresowania wzbudził również serial Bridgertonowie (2. miejsce), Lupin (4. miejsce) czy New Amsterdam (6. miejsce). Wśród polskich seriali w zestawieniu prym wiodły: Sexify (5. miejsce), Rojst '97 (7. miejsce). Dwa ostatnie miejsca to również krajowe produkcje: Brzydula 2 oraz Kowalscy kontra Kowalscy.

Co nas śmieszyło, czyli przegląd memów

Nie od dziś wiadomo, że memy są fenomenem internetu, będącym jednocześnie odbiciem sytuacji społecznych czy politycznych ze szczyptą humoru lub sarkazmu. W mijającym roku najczęściej wyszukiwane przez Polki i Polaków były memy z politykiem Pawłem Kukizem. Wysoko znalazły się też memy z Danielem Obajtkiem (5. miejsce).

Nie zabrakło również wyszukiwań związanych z odpowiedzią na bieżące wydarzenia sportowe, takie jak memy po meczu (miejsce 2.) czy niezwykle popularne morsowanie (4. miejsce). Wyszukiwano także memy związane z tajemniczym lagunem (miejsce 6.), instrybutorem (miejsce 7.). W TOP 10 pojawiły się także cnoty niewieście i postać Berniego Sandersa.Kto pyta nie błądziInternauci i internautki jak co roku zadawali wiele pytań. One również odzwierciedlały naszą rzeczywistość.

Najpopularniejsze z nich w kategorii Jak…? dotyczyły pandemii: jak zapisać się na szczepienie (1. miejsce) czy jak pobrać paszport covidowy (5. miejsce na tej samej liście). Szukano także wyjaśnień: dlaczego nie ma telewizji (3. miejsce na liście Dlaczego…?), dlaczego nie ma TVN ( miejsce 9.). Zainteresowanie Afganistanem było widoczne w pytaniu kto to Talibowie? (1. miejsce na liście Kto to…?). Polacy sprawdzali też ile kosztuje test na covid, chleb czy bitcoin. Na fali popularności memów z cnotami niewieścimi, użytkowniczki i użytkownicy internetu pytali także: co to znaczy cnoty niewieście? (3. miejsce na liście Co…?).

Źródło: GOOGLE

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!