Jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google?

Wyszukiwarka Google indeksuje niewyobrażalne ilości informacji. Niestety — wśród nich znajdują się też dane osobowe, które niekoniecznie powinny być dostępne dla każdego. Stąd też istnieją aż dwa sposoby na to, jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google. Czym się one charakteryzują, jak z nich skorzystać i czy dostępne są dla każdego?  

  • Rafał Stępniewski
  • /
  • 22 czerwca 2021

Wyszukiwarka Google indeksuje niewyobrażalne ilości informacji. Niestety — wśród nich znajdują się też dane osobowe, które niekoniecznie powinny być dostępne dla każdego. Stąd też istnieją aż dwa sposoby na to, jak usunąć dane osobowe z wyszukiwarki Google. Czym się one charakteryzują, jak z nich skorzystać i czy dostępne są dla każdego?

Usuwanie danych z Google

Na początku warto wymienić, jakie możliwości ma osoba, której dane poufne zostały zaindeksowane przez wyszukiwarkę i dostępne są dla wszystkich jej użytkowników. W tekstach pomocy Google możemy znaleźć artykuł dotyczący tego, jakie rodzaje treści mogą zostać zgłoszone do usunięcia. Są to przede wszystkim materiały naruszające prawa autorskie i właśnie dane osobowe.

Do tych ostatnich Google zalicza:

  • krajowe numery identyfikacyjne (np. PESEL)

  • numery kont bankowych;

  • numery kart kredytowych;

  • zdjęcia podpisów;

  • zdjęcia prezentujące nagość lub mające charakter jednoznacznie seksualny, które zostały przesłane lub udostępnione bez zgody przedstawionych osób;

  • poufne, osobiste dane medyczne osób prywatnych.

Co ciekawe, gigant internetowy zastrzega, że zazwyczaj nie usuwa ze swojej wyszukiwarki informacji takich jak numer telefonu, data urodzenia bądź adres zamieszkania.

Każdy wniosek o usunięcie danych z wyszukiwarki jest też dokładnie analizowany. Pracownicy Google sprawdzają, czy informacje te mogą posłużyć do kradzieży tożsamości lub zostać wykorzystane w inny sposób, np. do nadużyć finansowych. Jeśli okaże się, że zgłaszane informacje nie są danymi osobowymi (ponieważ nie pozwalają na zdobycie dodatkowych informacji o osobie), firma Google odmówi ich usunięcia.

Aby zgłosić do Google dane osobowe do usunięcia z wyszukiwarki, należy udać się na tę stronę, gdzie znajdują się dokładne zasady usuwania takich informacji. W następnej kolejności należy kliknąć właściwy odnośnik w sekcji “Prośba o usunięcie danych osobowych”. Na kolejnej stronie wystarczy odpowiadać kolejno na pytania w formularzu, a na końcu zostanie wskazane konkretne rozwiązanie.

Za każdy razem Google zaznacza, że usuwane będą wyłącznie informacje z wyszukiwarki, co oznacza, że dane osobowe opublikowane na stronie internetowej wciąż będą widoczne dla odwiedzających je osób (choć niemożliwe stanie się ich odszukanie). Firma radzi w takim wypadku zawsze kontaktować się z webmasterem, czyli osobą, która odpowiada za daną stronę internetową oraz wszystkie treści, które się tam znajdują.

Jeśli dane zostaną usunięte z witryny, jednak nadal będą widoczne w wyszukiwarce, to wystarczy wypełnić formularz dostępny na tej stronie.

Prawo do bycia zapomnianym

Kolejnym sposobem na usunięcie danych z wyszukiwarki Google jest tak zwane “prawo do bycia zapomnianym”. Zyskał je każdy mieszkaniec Unii Europejskiej, na mocy decyzji europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z maja 2014 roku. Żądanie usunięcia danych osobowych z wyszukiwarki nie jest zatem dostępne dla każdego, ale również nie wszystkie wnioski są rozpatrywane pozytywnie.

Prawo do bycia zapomnianym pozwala przede wszystkim usunąć z wyszukiwarki nieprawdziwe informacje na temat konkretnej osoby, które szargają jej dobre imię, np. fałszywe oskarżenia lub dotyczą jej życia prywatnego. Sprawcy przestępstw, którzy zostali skazani wiele lat temu mają możliwość zatarcia tych informacji, jednak nadal będą one widoczne w wynikach wyszukiwania, co może np. utrudnić zdobycie nowej pracy. Informacje mogą być też usunięte w innych sytuacjach, jeśli okaże się, że są one przestarzałe i nieaktualne.

Google może z kolei odmówić usunięcia informacji “na temat nadużyć finansowych, nieprawidłowości w pracy zawodowej, postępowania karnego albo publicznego zachowania urzędników publicznych”. Zastrzeżenie to ma na celu wyrównanie prawa do dostępu do informacji publicznej, a jednocześnie poszanowanie życia prywatnego.

W celu zgłoszenia do usunięcia wyników wyszukiwania należy uzupełnić formularz dostępny na tej stronie. Do wniosku należy załączyć dokument potwierdzający tożsamość osoby, której dotyczy zgłoszenie oraz odnośników z wyszukiwarki wraz z uzasadnieniem, dlaczego powinny one zostać usunięte.

Ponownie należy pamiętać, że wniosek ten — o ile zostanie rozpatrzony pozytywnie — sprawi jedynie, że znikną odnośniki w wyszukiwarce, a wszystkie informacje, które znajdują się na stronach internetowych nadal będą tam obecne. Tak jak zostało to wspomniane wcześniej — odnalezienie tych danych stanie się znacznie utrudnione, lecz nie znikną one na zawsze.

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!