Dzwonią, mailują cyberoszuści. Nie daj się naciągnąć na bitcoiny

Cyberoszuści dobrze wiedzą, że większość z nas, gdy zauważy sposób na łatwe i szybkie pieniądze, zrobi wiele, by je zdobyć. Próbują nami manipulować, żerować na naiwności i chciwości. Uważajcie! Ostatnie dni to masa prób oszustw na bitcoiny.

Dzwonią, mailują cyberoszuści. Nie daj się naciągnąć na bitcoiny
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 28 czerwca 2021

294 tys. zł! Możesz tyle mieć, za nic — brzmi kusząco, prawda? Taką propozycję otrzymał kilka dni temu pan Konrad. Zadzwonił do niego mężczyzna, z nieznanego, ale nie zastrzeżonego numeru. Poinformował, że na koncie pana Konrada znajduje się 2300 bitcoinów. Sprawę opisał Kurier Garwoliński.

Oszust w słuchawce

- Mężczyzna, który do mnie dzwonił zapytał kiedy może dokonać wypłaty na moje konto. Przeczuwając oszustwo zapytałem, czy chce porozmawiać z policją. Pan w słuchawce zachęcał mnie arogancko, bym wykonał telefon natychmiast, bo chętnie posłucha, co policja ma do powiedzenia – czytamy na portalu.

Pan Konrad zaznaczył, że nigdy nie kupował żadnej kryptowaluty i nie dał się sprowokować.

Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Czy ewolucja DDoS wymaga zmiany podejścia do kwestii bezpieczeństwa?Jan Wróblewski

Sprawa dla policji

Jeżeli jesteś administratorem danych lub IOD

możesz liczyć na nasze wsparcie w zakresie RODO w Twojej firmie

I dopiero wtedy zaczęło się najgorsze. Zaczął być bombardowany telefonami — jeden za drugim, bez przerwy.- Stanowczo mu odmówiłem, to naubliżał mi, że jestem "...", bo odrzucam jego połączenia — relacjonował mężczyzna. Jego telefon nie przestawał dzwonić. Wreszcie sprawę pan Konrad zgłosił na policję.

E-mail od oszusta

Mniej nachalne są maile, aczkolwiek też zdarzają się często. Na naszą skrzynkę trafił screen z przykładem wiadomości, będącej próbą oszustwa. Przyjrzyj się mu — kiedy dostaniesz podobnego maila — nie klikaj w linki, nie odpisuj, usuń.

AzMyLBn4pQgjAAAAAElFTkSuQmCC

Nigdy nie zakładałeś, nie zakładałaś konta związanego z kryptowalutami? Nie masz nic wspólnego z bitcoiami? Pamiętaj, że oszuści wiedzą, że możemy ulec pokusie otrzymania pieniędzy "za nic". Jednak cena będzie dużo wyższa — włam na nasz komputer, wyczyszczenie naszego konta bankowego czy kradzież naszych prywatnych danych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia o którym mowa w akrtykule?

Czy ten artykuł był przydatny?

Kliknij aby wrócić do strony głównej
Jak właściwie ustawić monitor w pracy?
zdrowie

Jak właściwie ustawić monitor w pracy?

Osoby, które na stałe pracują z tekstem lub po prostu spędzają dużo czasu przy pracy w biurze, powinny położyć szczególnie duży nacisk na właściwe ustawienie monitora. Na jakie elementy warto...

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!