Holandia: Superszybka sieć internetowa do 2030 roku

Ambitne plany rozwoju sieci superszybkiego internetu stawiają przed sobą Niderlandy. Do końca tej dekady wszyscy obywatele, a także wszystkie firmy muszą mieć możliwość podłączenia do zarówno do efektywnego internetu stacjonarnego, jak również sieci 5G. O tych wyzwaniach pisze m.in. portal branżowy Telko.in za holenderskim dziennikiem De Telegraaf. 

  • Michał Górecki
  • /
  • 21 listopada 2022

Superszybki internet w całej Holandii

Jak pisze na swoich stronach Telko.in ambitne wyzwanie z zakresu cyfryzacji i infrastruktury postawiło właśnie holenderskie ministerstwo spraw gospodarczych i klimatu. Minister Micky Adriaansens miała wskazać, że sprawy związane z dostępem do „superszybkiego internetu” oraz zasięgu sieci bezprzewodowej piątek generacji powinny zostać uporządkowane do 2030 roku. Ma się to odbywać w ramach strategii gospodarki cyfrowej Królestwa Niderlandów. 

Holandia bez poważnych zaległości w internecie stacjonarnym

Ambitny plan jaki stawia przed sobą Holandia jest całkowicie wykonalny i to być może w krótszej perspektywie czasu. Warto wiedzieć, że ten kraj nie ma w tej dziedzinie żadnych, poważnych zaległości. Szacuje się że 9 na 10 gospodarstw domowych w tym kraju ma możliwość podpięcia się pod łącza, których przepływność nie jest niższa niż 1 Gb/s. To w skali Europy bardzo dobry wynik.

To na czym zależy Holandii to przede wszystkim podniesienie tego wskaźnika do pełnych 100 procent. Mowa także o około 20 tysiącach punktów adresowych, które według oficjalnych danych znajdują się poza zasięgiem stacjonarnych sieci, np. światłowodowych. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Irlandia cyfrową bramą do Europy? Kolejna wielka inwestycjaIrlandia cyfrową bramą do Europy? Kolejna wielka inwestycjaMichał Górecki

Holenderskie problemy z 5G

Dobry obraz rynku telekomunikacyjnego Holandii zaburza nieco kwestia sieci 5G w tym kraju. Ministerstwo spraw gospodarczych i klimatu zapowiada, że w 2023 roku ruszy aukcja pasma C. Obecnie jest ona blokowana przez operatora satelitarnego Inmarsat. Dodajmy, że Holandia obok Polski jest jednym z nielicznych krajów UE, w którym aukcja pasma „C” dotąd nie ruszyła. Obecnie 5G w Holandii budowane jest w oparciu o technologię DSS oraz pasma używane obecnie przez łączność LTE (tak jak w Polsce). 

Holandia zapowiada możliwą interwencję państwa

Minister Adriaansens zapowiedziała, że jeśli rynek samodzielnie nie postara się realizację tego celu, niezbędna może okazać się interwencja państwowa. Jak podaje Telko.in „W grę wtedy wchodzi zarówno udzielenie pomocy publicznej, jak i zobowiązanie dostawców do zapewnienia wszystkim dostępu do superszybkiego internetu”. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!