Irlandia cyfrową bramą do Europy? Kolejna wielka inwestycja

Irlandia mocno stawia na cyfryzację, nazywając się nawet „bramą do Europy”. W kontekście infrastruktury już się to dzieje. Właśnie uruchomiono podmorski kabel telekomunikacyjny „IRIS” relacji Irlandia – Islandia

  • Michał Górecki
  • /
  • 14 listopada 2022

Irlandia cyfrową bramą do Europy?

Na „Zielonej Wyspie” jest już naprawdę wiele centrów danych, w których znajdują się serwery informatycznych gigantów. Teraz Irlandia staje się powoli hubem dla podmorskich kabli, które łączą Stary Kontynent z resztą świata.

Właśnie zakończono kolejną wielką inwestycję. Mowa o podmorskim kablu IRIS, który przebiega od irlandzkiego Galway do Islandii. Jest on częścią większej całości bowiem zapewnia dość szybkie połączenie teleinformatyczne relacji: Islandia – Irlandia – Dania – Europa Północna. Inwestycję zrealizowała islandzka spółka Farice, a wykonawcą globalna firma SubCom. 

Europejski węzeł telekomunikacyjny

Hasło promujące Irlandię jako „bramę do Europy” wydaje się niezwykle trafne. Irlandia staje się bowiem kluczowym międzynarodowym węzłem komunikacyjnym łączącym Europę z Ameryką Północną. Wiadomo już o kolejnych potężnych projektach, które mają być częścią większej całości m.in. połączeń z Dalekim Wschodem, w szczególności Japonią. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

 

Rola Irlandii z historycznym uzasadnieniem

Jak czytamy na stronach internetowych irlandzkiego rządu, historia właśnie zatacza koło. Irlandia stała się międzykontynentalnym węzłem telekomunikacyjnym już… w 1858 roku, kiedy to właśnie przez „Zieloną Wyspę” poprowadzony został pierwszy kabel telegraficzny relacji Nowy Jork – Londyn, który przebiegał na dnie Atlantyku. 

Położenie Irlandii kluczowe dla cyberbezpieczeństwa

Władze Irlandii zwracają uwagę, że biorąc pod uwagę bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej w Europie „zróżnicowanie stacji lądowych w Irlandii jest szczególnie korzystne, ponieważ trasy kablowe biegną z wielu kierunków, minimalizując tym samym ryzyko jednoczesnej awarii” – napisano. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!