Ukraińskie e-prawo jazdy w komórce uznawane w Polsce jak tradycyjne?

Ukraińskie prawo jazdy oraz dokumenty pojazdu będą mogły być uznawane w Polsce w postaci elektronicznej, czyli w specjalnej aplikacji mobilnej. Taki ma być efekt wspólnego polsko-ukraińskiego pilotażowego projektu. Ta sama zasada ma dotyczyć Polaków podróżujących na teren Ukrainy. 

  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 14 listopada 2022

Uznanie cyfrowych dokumentów za granicą

Doprowadzenie do sytuacji, w której dokumenty cyfrowe jednego kraju będą uznawane w innych krajach, wymaga porozumień na szczeblu międzyrządowym. Są z tym pewne kłopoty nawet w samej Unii. 

Tymczasem Polska, która mocno stawia na cyfryzację, liczy, że pełne uznanie niektórych dokumentów uda się wprowadzić wspólnie z Ukrainą. Oczywiście na zasadzie wzajemności. 

Polsko-ukraiński projekt ws. cyfrowych dokumentów

Jak powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński „Oprócz (...) pilotaży na poziomie unijnym, ruszamy też z projektem wspólnie z Ukrainą, gdzie ukraińskie prawo jazdy i dokumenty samochodu, dokumenty pojazdu będą mogły być uznawane w Polsce w postaci elektronicznej, a także w drugą stronę – analogicznie polskie na terytorium Ukrainy” – poinformował. 

Przypomnijmy, w Polsce prawo jazdy oraz dowód rejestracyjny w wersji cyfrowej jest dostępny w rządowej aplikacji mObywatel. Bardzo podobne rozwiązanie funkcjonuje w Ukrainie pod nazwą Diia. 

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Pilotaż i testy

Cyfryzacja KPRM liczy, że będzie to „dobre przetarcie”. W ocenie Cieszyńskiego wszelkiego rodzaju projekty związane z cyfryzacją często działają w taki sposób, że na początku próbuje się testować pewne rozwiązania w formie „pilotażu” lub „prototypu” usługi. Taki stan rzeczy pozwala na przetestowanie jej w całości i sprawdzenie jak ona działa w praktyce. 

W ocenie ministra Janusza Cieszyńskiego, tego rodzaju współpraca z naszym wschodnim sąsiadem, który ma duże osiągnięcia w dziedzinie cyfryzacji, to dobry kierunek zmian. Sekretarz stanu w KPRM przypomniał również, że Ukraina jest pierwszym krajem, któremu udało się wdrożyć w pełni elektroniczny paszport. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!