Huawei pomaga wykrywać pożary w greckich lasach

Huawei i grecka spółka telekomunikacyjna Nova-Wind wspólnie ze startupem PROBOTEK zaprezentowały innowacyjny system do wczesnego wykrywania pożarów lasów i natychmiastowej interwencji.

  • Michał Górecki
  • /
  • 20 lipca 2022

Pilotażowy projekt wykorzystuje rozwiązania oparte na technologii 5G, algorytmach uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji i dronach. Pożary lasów na przestrzeni lat stają się coraz poważniejszym problemem, który dotyka wielu krajów, zwłaszcza takich jak Grecja. Wspólny projekt Huawei i Nova-Wind oraz PROBOTEK, którego pilotaż obejmie las Syngrou, ma ogromne znaczenie dla ochrony greckiej przyrody i dziedzictwa narodowego.

Czujniki dymu i ognia, które zostały zainstalowane w strategicznych punktach lasu, zostały połączone z inteligentną platformą zarządzania oraz z dronem. Bezzałogwiec będzie wykonywać rutynowe loty obserwacyjne, jak również loty awaryjne w przypadku wskazań czujników, by potwierdzić odczyty. Do wykrywania dymu lub ognia wykorzystywane będą również specjalne algorytmy, które analizują obraz i wysyłają dane do centrum kontroli, wskazując potencjalne ogniska pożaru. System ma ułatwiać szybką reakcję odpowiednich służb pożarniczych i usprawniać akcje gaśnicze.

Nowatorskie rozwiązanie do walki z ogniem W inauguracji pilotażu nowego systemu udział wzięli przedstawiciele greckich władz m.in. minister rozwoju obszarów wiejskich i żywności oraz wiceminister badań i technologii. Ze strony twórców rozwiązania obecni byli Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajów nordyckich, Nikolaos Lazaris, dyrektor zarządzający Huawei w Grecji, Panagiotis Georgiopoulos, prezes Nova-Wind oraz Georgios Delaportas, prezes PROBOTEK.

Jak rozpoznać oszustwo na Facebook Marketplace i jak się chronić?Jak rozpoznać oszustwo na Facebook Marketplace i jak się chronić?Mikołaj Frączak

Poprzez program Elevate Greece, który jest inicjatywą greckiego Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, mającą na celu identyfikację innowacyjnych startupów i wspieranie ich rozwoju, Huawei połączył siły z PROBOTEK i przejął finansowanie całego projektu pilotażowego. Telekomunikacyjna spółka Nova-Wind jest dostawcą usług komunikacyjnych i oferuje łączność w ramach całego systemu detekcji. Startup PROBOTEK oferuje z kolei inteligentny system wczesnego wykrywania, bazujący na sztucznej inteligencji oraz flocie dronów.

- Najnowocześniejsze technologie mogą pomóc lepiej chronić obywateli i środowisko. Ponieważ oficjalne wspieramy inicjatywę Elevate Greece Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji, dumnie wspieramy również PROBOTEK, finansując ten pilotażowy program wykrywania pożarów. Z niecierpliwością czekamy na przyszłe partnerstwo ze startupami w kluczowych sektorach technologicznych dla dobra społeczeństwa i przyrody Grecji — podkreślił Nikos Lazaris, dyrektor zarządzający Huawei w Grecji.

Zmiany klimatyczne są rzeczywistością i ochrona przed ich skutkami jest kwestią o znaczeniu narodowym. Nova-Wind walnie przyczynia się więc do zwalczania kryzysu klimatycznego dzięki kompleksowym działaniom, których częścią jest system wykrywania pożarów. — Inicjatywa, którą uruchomiliśmy w lesie Syngrou, jest dowodem na to, że dzięki sieci 5G i inteligentnym usługom można zapobiegać ekstremalnym wydarzeniom, które mają wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko — podsumował Panagiotis Georgiopoulos, CEO Nova-Wind.

Źródło: Informacja prasowa Huawei

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!