Jaka jest procedura ćwiczeń przeciwpożarowych?

Jak zareagowałbyś, gdyby w budynku, w którym przebywasz, wybuchł pożar? Czy wiesz, jak postępować w takiej sytuacji? Czy umiałbyś bezpiecznie opuścić budynek, kierując się wskazówkami na planie ewakuacyjnym? Procedury przeciwpożarowe mają na celu przygotowanie nas na ewentualność zagrożenia, ale czy rzeczywiście wiemy, jak one wyglądają? 

  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 4 września 2024

Przygotowanie do ćwiczeń przeciwpożarowych

Pierwszym krokiem w organizacji ćwiczeń przeciwpożarowych jest odpowiednie przygotowanie. Ważnym elementem jest opracowanie planu ewakuacji, który powinien być zgodny z przepisami bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dostosowany do specyfiki danego budynku. W tym procesie należy wyznaczyć odpowiedzialne osoby, które będą kierować akcją ewakuacyjną – na przykład koordynatorów ewakuacji, liderów pięter lub strażaków ochotników. Taki zespół powinien przejść odpowiednie szkolenie, które umożliwi im sprawne zarządzanie w sytuacji kryzysowej.

Kolejnym istotnym krokiem jest dokładne zapoznanie wszystkich osób z procedurami ewakuacyjnymi. W tym celu należy oznaczyć drogi ewakuacyjne, poinformować o miejscach zbiórek po ewakuacji oraz zadbać o to, by wszyscy wiedzieli, jak korzystać ze sprzętu przeciwpożarowego, takiego jak gaśnice czy węże pożarowe. Ważnym elementem przygotowania jest również regularne przeglądanie instalacji przeciwpożarowych oraz testowanie systemów alarmowych, które muszą działać sprawnie w przypadku realnego zagrożenia.

BHP w przestrzeniach coworkingowychBHP w przestrzeniach coworkingowych Katarzyna Leszczak

Przebieg ćwiczeń przeciwpożarowych

Gdy plan ewakuacji jest już gotowy, a wszystkie osoby w budynku zostały przeszkolone, następuje przeprowadzenie właściwych ćwiczeń przeciwpożarowych. Ich głównym celem jest symulacja rzeczywistego zagrożenia, aby sprawdzić, jak skutecznie osoby w budynku radzą sobie w przypadku ewakuacji. Ćwiczenia najczęściej rozpoczynają się uruchomieniem alarmu pożarowego, co daje sygnał wszystkim uczestnikom, że muszą jak najszybciej opuścić budynek zgodnie z wcześniej ustalonymi procedurami.

Podczas ćwiczeń, ważne jest, aby każdy pracownik, gość czy mieszkaniec budynku opuścił go zgodnie z planem ewakuacji. Istotne jest przestrzeganie zasady "nie zabierać ze sobą rzeczy osobistych", aby nie opóźniać procesu ewakuacji. Osoby odpowiedzialne za kierowanie ćwiczeniami mają za zadanie nadzorować, czy wszystkie drogi ewakuacyjne są używane prawidłowo oraz czy nikt nie próbuje powrócić do budynku. Ważnym aspektem jest również regularne ćwiczenie ewakuacji osób niepełnosprawnych, które mogą potrzebować dodatkowej pomocy podczas opuszczania budynku.

Ćwiczenia przeciwpożarowe powinny również obejmować symulację współpracy z lokalnymi służbami ratowniczymi, takimi jak straż pożarna. Może to polegać na koordynacji działań w przypadku przyjazdu strażaków, przekazaniu im informacji o sytuacji w budynku, czy pokazaniu dostępu do głównych źródeł ognia. Tego typu ćwiczenia pomagają zapewnić, że w razie realnego zagrożenia współpraca zewnętrznych służb będzie przebiegała sprawnie i szybko.

Wyciekły w Twojej firmie dane osobowe

możemy Ci pomóc w analizie i zgłoszeniu do UODO

Co to są warunki bezpieczeństwa pożarowego?Co to są warunki bezpieczeństwa pożarowego? Katarzyna Leszczak

Analiza i wnioski po ćwiczeniach

Po zakończeniu ćwiczeń przeciwpożarowych niezwykle ważne jest przeprowadzenie dokładnej analizy i wyciągnięcie wniosków. Osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie ćwiczeń powinny przeanalizować cały przebieg ewakuacji i zidentyfikować ewentualne problemy, które mogły się pojawić. Na przykład, czy drogi ewakuacyjne były odpowiednio oznakowane? Czy alarm pożarowy zadziałał sprawnie i był słyszalny w każdym zakątku budynku? Czy wszystkie osoby opuściły budynek w odpowiednim czasie?

Kluczowym elementem tego etapu jest zbieranie opinii od uczestników ćwiczeń. Może to polegać na rozmowach bezpośrednich lub na zbieraniu ankiet, w których uczestnicy mogą wskazać swoje wrażenia i obawy. Na podstawie tych informacji można wprowadzić poprawki do planu ewakuacji, wzmocnić szkolenie pracowników lub zmodyfikować elementy infrastruktury przeciwpożarowej, takie jak dodatkowe oznakowanie wyjść ewakuacyjnych czy ulepszenie systemu alarmowego.

Cykliczne przeprowadzanie ćwiczeń przeciwpożarowych oraz ich regularna analiza pozwala na stałe podnoszenie poziomu bezpieczeństwa w budynku. Warto również podkreślić, że zgodnie z przepisami, w wielu krajach tego typu ćwiczenia muszą być przeprowadzane co najmniej raz na rok, a w niektórych branżach (np. przemysłowych) nawet częściej.

Natrysk ogniochronny, czy jest wymagany?Natrysk ogniochronny, czy jest wymagany?Katarzyna Leszczak

Ćwiczenia przeciwpożarowe to element zapewnienia bezpieczeństwa w miejscach pracy, szkołach, szpitalach i innych budynkach użyteczności publicznej. Dobrze zaplanowana i przeprowadzona ewakuacja może uratować życie w przypadku realnego zagrożenia pożarem.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami za zakresu bezpieczeństwa, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych.

Potrzebujesz wsparcia lub szukasz rozwiązań w zakresie zagadnienia, o którym mowa w artykule?

Najnowsze tematy

WSPÓŁPRACA

Blogi tematyczne

Prawo konsumenckie 2021
Blog prawa e-commerce
Prawo konsumenckie
Security Magazine
Poradnik: wszystko o zgodzie RODO i obowiązkach informacyjnych RODO
Kliknij aby wrócić do strony głównej

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych artykułach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!